Φόρτσαρε στο φινάλε και έφυγε με το διπλό απο την Δράμα η Ασπίδα Ξάνθης!

Χωρίς να αγωνιστεί σε πολύ υψηλούς ρυθμούς στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Ασπίδα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα απο το Δημοκρίτειο, και με το… πόδι στο γκάζι στο τελευταίο 20λεπτο η Ασπίδα επικράτησε με 32-18 της Ολυμπιακής Ακαδημίας Δράμας μέσα στην Μακεδονική πόλη.

Οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη είχαν το ισχνό προβάδισμα του ενός τέρματος σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους παρότι δεν έπιασαν καλή απόδοση, όμως στο δεύτερο μέρος και ειδικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο που οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι στο σκορ οι παίκτες της Ασπίδας “ξύπνησαν” και έβγαλαν στο γήπεδο την δεδομένη ποιότητα τους και με πρωτεργάτες τους πολύπειρους Ναθαναηλίδη και Καζαντζίδη αλλά και τον Παπαδόπουλο επέβαλαν τον ρυθμό τους και με καταπληκτική άμυνα δεν επέτρεψαν στην γηπεδούχο ομάδα να σκοράρει ούτε μια φορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, και δύο συνολικά σε διάρκεια 20 λεπτών με το επι μέρους σκορ να είναι 2-15!

Δεκάλεπτα: 4-5, 7-8, 11-12(ημίχρονο), 16-17, 18-26, 18-32(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Ναθαναηλίδης 12, Καζαντζίδης  5, Ρούφος  2, Σαλήογλου 3, Καίκης, Σιλέλογλου 1, Λιόντος  3, Ξενοπανάγος, Μπέλλιας 1, Παπαδόπουλος  5, Βαφειάδης