Οριστική διακοπή στο ματς της Νίκης με τον Μυγδονιακό μετά από μεσολάβηση της ομοσπονδίας!

Απίστευτα πράγματα διαδραματίστηκαν απόψε στο γυμναστήριο Κονταξοπούλειο του Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης και στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ γυναικών ανάμεσα στον Μυγδονιακό και τη Νίκη Αλεξανδρούπολης.

Αρχικά όπως σας ενημέρωσε το SportsAddict το παιχνίδι αντί να ξεκινήσει στις 6:30 που ήταν προγραμματισμένο άρχισε στις 7:30 λόγω διακοπής ρεύματος σε όλη την περιοχή του Ωραιοκάστρου η οποία λογικά οφείλεται στην βροχή και τους δυνατούς ανέμους που πνέουν στην περιοχή. Οι ομάδες έπαιξαν μέχρι τις 8:20 όταν και υπήρξε ξανά διακοπή, με το ρεύμα να επανέρχεται μία (!!!) ώρα μετά δηλαδή στις 9:20!

Η ταλαιπωρία των ομάδων όμως (και ειδικά της Νίκης που προερχόταν από ταξίδι και είχε και αυτό της επιστροφής) δεν σταματάει εδώ. Μετά από μία ώρα και κάτι (στις 10:30) υπήρξε νέα διακοπή, με το ρεύμα να επανέρχεται στις 10:45 και να ξανά κόβεται 5 λεπτά αργότερα! Μισή ώρα μετά και συγκεκριμένα στις 11:20 το βράδυ το ρεύμα επανήλθε, αλλά ο φωτισμός δεν ήταν επαρκής και αποφασίστηκε η οριστική διακοπή του παιχνιδιού μετά από μεσολάβηση της ΕΟΠΕ!

Σε όλα τα παραπάνω έρχεται να προστεθεί για τη Νίκη Αλεξανδρούπολης και το ταξίδι της επιστροφής στον Έβρο, αφού δεν υπήρχε πλάνο διαμονής στη Θεσ/νίκη καθώς αν το ματς άρχιζε στις 18:30 όπως ήταν προγραμματισμένο το φυσικό θα ήταν γύρω στις 21:00 να αναχωρούσε. Η αποστολή της Νίκης ξεκινάει λοιπόν αυτή την ώρα από τη Θεσ/νίκη, έχοντας κλείσει 6 ώρες μέσα στο γήπεδο και με την σκέψη ότι θα πρέπει να ξανά ανέβει στην συμπρωτεύουσα για να ξανά δώσει το παιχνίδι.

Τώρα μένει να δούμε αν το ματς που θα οριστεί από την ομοσπονδία σε νέα ημερομηνία θα συνεχιστεί από εκεί που επήλθε η οριστική διακοπή (τέταρτο σετ) ή οι δύο ομάδες θα παίξουν από την αρχή! Βέβαια, σε αυτό το σημείο θα πρέπει να τονιστεί πως αυτά τα ταξίδια είναι πολυέξοδα και κουραστικά, κάτι που σημαίνει πως είναι πολύ πιθανό οι διοικούντες της Νίκης να πάρουν την απόφαση να μην ξανά ανέβει στη Θεσαλλονίκη η ομάδα, πράγμα που όμως θα σημάνει τον αποκλεισμό από τη διοργάνωση.

Όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού (αν μπορεί να μιλήσει κάποιος για αυτό όταν έχουν συμβεί αυτά τα κωμικοτραγικά γεγονότα) ο Μυγδονιακός προηγήθηκε στα σετ με 25-23, έκανε το 2-0 με 25-19 και η Νίκη μείωσε σε 2-1 με 25-17. Για την ομάδα της Θράκης ξεκίνησαν οι Σιούγγαρη, Νικολαΐδου, Νικολάου, Καρακύκλα, Καλογεροπούλου, Παρισάκη και λύμπερο η Λυμπεροπούλου, ενώ ως αλλαγές έπαιξαν οι Τζήλλα, Καράμπαλη και Παπάζογλου.