Ήττα από τη Ρωσία για την Εθνική Παίδων του Εβρίτη Μούχλια και αποκλεισμός από το Ευρωπαϊκό

Η Εθνική ομάδα των παίδων ηττήθηκε με 3-0 από την Ρωσία στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του Άργους και αποκλείστηκε από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χρειαζόταν τη νίκη με 3-0 η 3-1 για να περάσει ως πρώτο στη βαθμολογία ή τη νίκη με 3-2 για να βρεθεί ως μία από τις καλύτερες δεύτερες των 8 ομίλων και με εξαίρεση το β’ σετ προσπάθησε πάρα πολύ, αλλά οι Ρώσοι επικράτησαν δίκαια.

Στο πρώτο σετ με τη βοήθεια και του κόσμου που κατέκλυσε κάθε γωνιά του ΔΑΚ Άργους, η Εθνική προηγήθηκε με 2-0, αλλά γρήγορα το ρωσικό μπλοκ άλλαξε τα δεδομένα και το σκορ έγινε 4-8. Η Εθνική προσπαθούσε να ροκανίσει τη διαφορά (7-9, 13-16) αλλά έχασε αρκετές κόντρα μπάλες με τους Ρώσους να φτάνουν στο 13-18, αλλά στο 17-22 ανέλαβε δράση ο Ράπτης ο οποίος με προσωπικούς πόντους έφερε την Εθνική στο 21-22. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να βρούμε τον πόντο της ισοφάρισης με τον Σπιριντόνοφ να τελειώνει το σετ στο 23-25.

Στο β’ σετ μετά το 4-4 η Ρωσία και πάλι με πίεση στο σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή και διευκόλυνε το έργο της στο μπλοκ ξεφεύγοντας με 4-9, 5-12 και το 0-2 έγινε πολύ εύκολα.

Πολύ κακό το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στο γ’ σετ καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4, αλλά η είσοδος του Ανδρεόπουλου βοήθησε στο να απαντήσουμε αμέσως και να προηγηθούμε με 5-4.

Ωστόσο η Ρωσία και πάλι με καλό μπλοκ έκανε το σκορ 6-8, 7-10 και έφτασε στο 8-13. Η ελληνική ομάδα ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και ρίσκαρε αρκετά καταφέρνοντας με πίεση στο σερβίς να μειώσει στον πόντο (13-14) και παρόλο που οι Ρώσοι ξέφυγαν πάλι 13-16 τους φτάσαμε στο 16-17 και εκεί χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία με την χαμένη κόντρα επιθεση (δεχθήκαμε μπλοκ) για την ισοφάριση!

Η ελληνική ομάδα φάνηκε να καταρρέει καθώς το σκορ πήγε στο 16-21, αλλά και πάλι αγγίξαμε την ανατροπή με το σκορ να γίνεται 21-23 και 23-24, ωστόσο ο Ραντσένκο τελείωσε την επίθεση και η Ρωσία πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-23

Ελλάδα (Ζαλμάς): Καπετανίδης 7 (6/12 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 09% άριστες), Γεωργίου 1 (1 άσο), Παπαλεξίου 2 (2/4 επ.), Κωτσάκης 6 (6/19 επ., 42% υπ. – 26% άριστες), Ράπτης 14 (13/32 επ., 1 άσο), Μακρυγιάννης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας-λ (29% υπ. – 29% άριστες) / Μουχλιας 1 (1 μπλοκ), Ρουσόπουλος, Ζαΐμης, Ανδρεόπουλος 3 (2/6 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 36% άριστες).

Ρωσία (Νόζντριν): Μιχαΐλοφ, Μέλνικοφ 5 (1/4 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αμπάεφ 6 (2/2 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αντόνοφ 15 (11/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σπιριντόνοφ 15 (10/16 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 09% άριστες), Χμελίνσκι 3 (3/3 επ.), Λιάσοφ – (39% υπ. – 17% άριστες) / Ραντσένκο 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Κουρμπάτοφ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Κρετσέτοφ.