Με το αριστερό στο 2017 ο Πανθρακικός που έχασε στην Κομοτηνή απο τα Χανιά

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το 2017 ο Πανθρακικός που ηττήθηκε με 2-0 απο τα Χανιά στο ΔΑΚ Κομοτηνής, σε ένα ματς που οι “πράσινοι” άξιζαν κάτι καλύτερο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στα πρώτα 20 λεπτά, χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια αξιοσημείωτη επιθετική προσπάθεια απο τις δύο ομάδες. Στο 21′ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Πολίμο και επτά λεπτά αργότερα με τον Μπεκατώρο, όμως ο Αθανασίου αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Αυτές ήταν και οι μοναδικές ευκαιρίες σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τους “πράσινους” να έχουν την κατοχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Γκαραβέλη, όταν στο 48′ ο Τσοκάνης μετά απο σέντρα του Σταμάτη έκανε το σουτ όμως η αντίδραση του τερματοφύλακα του Πανθρακικού ήταν καίρια νικώντας μάλιστα και στην δεύτερη προσπάθεια των επιθετικό των Χανίων. Στο 57′ η ομάδα του Πανθρακικού άγγιξε το 1-0 όμως ο Ρομπέρ δεν κατάφερε να βρει στόχο, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία σε κενή εστία μετά την άστοχη έξοδο του Αθανασίου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να πάρουν το προβάδισμα όταν στο 69′ μετά απο σέντρα του Σταμάτη ο Πετρούσης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 0-1 Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως ούτε ο Κουσίδης, ούτε ο Ηλιάδης νίκησαν τον Αθανασίου στο 73’ και το 78’. Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις οπού οι Κρητικοί κατάφεραν να κάνουν δύο τα τέρματα τους με τον Σταμάτη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Γκαραβέλη, μετά απο κάθετη του Φουρλάνου, και με ψύχραιμο πλασέ να διαμορφώσει το τελικό 0-2, με τον Πανθρακικό να γνωρίζει την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα της Football League.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κοτσάνης(Δράμας) με βοηθούς τους Καραΐσκο(Έβρου) και Ζήρδα(Δράμας).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ(Κώστας Βασιλακάκης): Γκαραβέλης, Κάρδαρης, Πετρούσης, Μπουγαϊδης, Πολίμος, Ηλιάδης, Γαβριηλίδης, Πλέγας (71’ Ζυγκερίδης), Μπεκατώρος (56’ Ρόμπερ), Κουσίδης, Νικόλτσης (86’ Ρουσάκης)

ΑΟΧ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Θεολόγου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Ντούμος (65’ Κοζάκης), Αποστολόπουλος, Σταματής, Βαρούχας (88’ Παρασκευόπουλος)