Πλήρωσε τις πολλές απουσίες ο Ορφέας που αποκλείστηκε απο τον Απόλλων Καλαμαριάς!

Στα προημιτελικά σταματά η πορεία του Ορφέα Ξάνθης στο Κύπελλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με την ομάδα της Ξάνθης να γνωρίζει βαριά ήττα στην Καλαμαριά απο τον ισχυρό Απόλλων με 4-1.

Η ομάδα της Ξάνθης που αγωνίστηκε χωρίς τους βασικούς Ρούφο, Μαλαδένη και Γιάννη Καραγκιόζη στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος , ενώ αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να φέρει το ματς στα ίσια, όμως ένα “νεκρό” δίλεπτο έφερε το 3-0 για τους γηπεδούχους, που με τον Νικολόπουλου να σημειώνει χατ τρικ έκανε το 4-0 στο 75′ για να μειώσει δέκα λεπτά αργότερα ο Κώστας Ξαντινίδης για το τελικό 4-1.

Το φιλμ του αγώνα όπως μεταδόθηκε απο το metrosport:

4′ Σουτ του Μαυρόπουλου άουτ για τον Ορφέα, μετά από λάθος του Ιωαννίδη

16′ Γκολ για τον Απόλλωνα, ο Καλαϊτζιδης ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά από κόρνερ του Ποποβιτς από δεξιά

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εξαιρετική απόκρουση του Αθανασίου σε φάουλ του Πόποβιτς

37′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά από ωραία ενέργεια του Φάμπιο, ο Λιονης βγήκε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, όμως το πλασέ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ορφέα

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Καλαμαριά με δύο αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ο Συμελίδης πήρε τη θέση του Ιωαννίδη και ο Βεργώνης αντικατέστησε τον σκόρερ Καλαϊτζίδη

51′ Καλή φάση για τον Ορφέα. Σουτ του Τορομανίδη μπλόκαρε ο Μένκα

53′ Νέα φάση για τον Ορφέα. Σουτ του Μελισσόπουλου, ο Μένκα μπλόκαρε και πάλι

56′ Πρώτη αλλαγή για τον Ορφέα. Ο Μουμίνογλου στη θέση του Μελισσόπουλου

58′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Ορφέα. Σε σέντρα-σουτ του Τορομανίδη, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα και στην επαναφορά ο νεοεισελθών Μουμίνογλου σούταρε άουτ!

61′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα Ο Ποποβιτς έκανε τη σέντρα, ο Νικολοπουλου έκανε την προβολή όμως μπλοκαρε ο Αθανασίου

62′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Λιόνης έκλεψε την μπάλα από τον Αθανασίου, πλασαρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νικολοπουλος, με πλασέ, την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0

63′ Τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα. Με ωραία ενέργεια και πλασέ, ο Νικολόπουλος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έγραψε το 3-0 για τον Απόλλωνα

63′ Δεύτερη αλλαγή για τον Ορφέα. Ο Ξαντινίδης αντί του Μακράκη

70′ Κλείνει τις αλλαγές του ο Ορφέας. Ο Βασίλης Καραγκιόζης πήρε τη θέση του Καρά Αλή

73′ Κλείνει και ο Απόλλωνας τις αλλαγές, με τον Μπακαλούδη να παίρνει τη θέση του Δαλιανόπουλου

75′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Νικολόπουλος κάνει χατ-τρικ και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Απόλλωνα γράφοντας το 4-0

85′ ΓΚΟΛ για τον Ορφέα.  Ο Ξαντινίδης με πλασέ μετά από πάσα του Καραγκιόζη πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας σε 4-1

90′ Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(Δ. Καλαϊτζίδης):  Μένκα, Δαλιανόπουλος, Ζώτος, Ντόικιτς, Καπίας, Καλαϊτζίδης Αλ., Ιωαννίδης, Νικολόπουλος, Λιώνης, Ταβάρες, Πόποβιτς

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ(Μ. Μπογιατζίδης): Αθανασίου, Χακή Τζαμπάζ, Καρά Αλή, Θεοδωρίδης, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Χαλίλ Ιμπράμ, Μπουνταγκίδης, Μελισσόπουλος, Τορομανίδης, Κατρανίτσας