Διατήρησαν το αήττητο οι Έφηβοι του ΓΑΣ με επιβλητική νίκη κόντρα στον Εθνικό!

Εντυπωσιακά ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ οι παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη που κέρδισαν με σχετική άνεση τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 89-45 και ολοκλήρωσαν αήττητοι το 2016

Το παιχνίδι ωστόσο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα της Κομοτηνής με τους Εβρίτες να έχουν καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ, όμως σταδιακά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την επίδοση τους στην επίθεση και κατάφεραν με το φινάλε του ημιχρόνου να πάρουν το προβάδισμα.

Στο 3ο δεκάλεπτο η πίεση στην άμυνα δεν επέτρεψε στους παίκτες του Εθνικού να κυκλοφορήσουν την μπάλα αλλά αντιθέτως να κάνουν αρκετά λάθη, λάθη που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι ενώ στην επίθεση οι αιφνιδιασμοί έδωσαν πολλά εύκολα καλάθια τελειώνοντας το δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 33-2! με την ομάδα της Κομοτηνής να παίρνει προβάδισμα +30 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Κομοτηναίους να φτάνουν σε άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-15, 33 – 31, 66 – 33, 89 – 45

Διαιτητές: Ντούρας Σ., Κιοσσές Ν.

Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης) : Νέμτσας 14 (2), Μαχαίρας, Θεοδωρόπουλος 2, Σαββίδης 14 (2), Γκουτσίδης 2, Καρκατσέλης 9 (1), Λαρίσης 2, Λουλούδης 5, Καζόγλου 17 (1), Αθανασίου 11 (1), Ναντσόπουλος 2, Ναλμπάντης Γ. 7

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΟΥΠΟΛΗΣ (Νικολαίδης) : Τουτουκτσής 2, Στράτος 2, Αστροπεκάκης 5, Γούδρας 2, Χατζηευαγγέλου 12 (2), Κεσανλής 10, Μίχος 2, Καλλιτσάρης 5, Ανδρονούδης 4