Ήττα στο Πευκοχώρι για την Ασπίδα Ξάνθης!

Παρότι ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια απο το Πευκοχώρι χάνοντας απο τους δυνατούς γηπεδούχους με 80-74.

Η ομάδα της Ξάνθης μπήκε καλύτερα στο ματς κατάφερε να τελειώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-26, όμως η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο τους έδωσε ξανά το προβάδισμα και με επί μέρους σκορ 23-13 κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας το +6(45-39) υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και συνεχώς ανέβαζαν την διαφορά του σκορ, καταφέρνοντας με το φινάλε της τρίτης περιόδου να έχουν διψήφια διαφορά, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξανθιώτες κυνήγησαν την ολική ανατροπή όμως το σημαντικό προβάδισμα της τρίτης δεκαλέπτου ήταν αρκετό για το Πευκοχώρι που διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση, ενώ και η Ασπίδα Ξάνθης παραμένει σταθερά στην 10η θέση.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Κοϊμτζόγλου

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-39,67-54, 80-74

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Καραμανλής): Αμπατζίδης 2, Μητσάκης 11(2), Λεμονάκης 7(1), Μουρατίδης 20(4), Μαυρίδης 6, Καραϊσκάκης 2, Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 25(4), Σταύρου 7(1), Μάαρκου, Βαϊντέρλης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης):Μασμανίδης, Παπαδάκης 14(2), Γρούδος 2, Τσιόγκας, Στεφανίδης 5, Τσιαβές 24(3), Κουτσογιάννης 15, Ασημάκης 11, Πετς 3, Παπαθανασίου.