Επική ανατροπή Ατρόμητου στην Τούμπα, έπεσε έβδομη η Ξάνθη! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ανατροπή έπος πέτυχε ο Ατρόμητος στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Περιστεριώτες αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-2 και 1-3, κατάφεραν με το γκολ του Τόνσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρουν απίστευτη νίκη με 4-3!

Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 2-0 (3΄ Ροντρίγκες, 27΄ Κουλούρης) και 3-1 (69΄ Μυστακίδης), ωστόσο, οι Περιστεριώτες μείωσαν δύο φορές με τους Λε Ταλέκ (56΄) και Ούμπιδες (74΄πεν.) και στο 86΄ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παπαδόπουλο. Στις καθυστερήσεις ο Τόνσο «σκότωσε» τους γηπεδούχους. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, καθώς στο 74΄ αποβλήθηκε ο Κάνιας με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Περιστεριώτες έφτασαν τους 14 βαθμούς και “έριξαν” μια θέση την Ξάνθη, με τους Θρακιώτες με 13 βαθμούς πλέον να βρίσκονται στην 7η θέση. Ένατος με 11 βαθμούς έμεινε ο ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Super League μετά απο το τέλος της 12ης αγωνιστικής:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ- ΒΕΡΟΙΑ  2-0

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΛΑΡΙΣΑ  1-1

ΑΕΚ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ   3-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ   0-0

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ   3-0

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΞΑΝΘΗ   2-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ   1-1

ΠΑΟΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ   3-4