Παραδόθηκε στην Κύζικο μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ του 2ου σετ ο ΑΟ Ορεστιάδας!

Στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα βύθισε τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας, η Κύζικος Νέας Περάμου, καθώς επικράτησε στην έδρα της με 3-0 σετ, της ομάδας του Έβρου. Με τον Σωτήρη Μπεκιάρη να αναλαμβάνει χρέη προπονητή στον ΑΟΟ, οι πράσινοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ, με την εικόνα τους από κει και πέρα να είναι τουλάχιστον αποκαρδιωτική.

Στο πρώτο σετ, η Ορεστιάδα που αγωνίστηκε χωρίς τους Αναστασιάδη – Καρασαβίδη και κατέβηκε στο παιχνίδι μέσα σε ιδιαίτερα περίεργο κλίμα (θυμηθείτε εδώ) κατάφερε να προηγείται με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν γρήγορα την ψαλίδα και μετέτρεψαν το σκορ αυτό σε 16-15 υπέρ τους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Ορεστιάδα ισοφάρισε σε 16-16, ο Κατσεβανάκης όμως έκανε το 19-16, ολοκληρώνοντας ένα σερί της ομάδας του, με την ομάδα του βορείου Έβρου να χάνει το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο πάλι οι αθλητές της Ορεστιάδας κατάφεραν να προηγούνται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8 και διατήρησαν το προβάδισμα και στο δεύτερο 15-16, όμως απ’  αυτό το σημείο και έπειτα λες και πάτησε κάποιος τον διακόπτη του off, με την Ορεστιάδα να μην κερδίζει ούτε πόντο για το υπόλοιπο του σετ (!) και την Κύζικο να κάνει το 2-0 με 25-16.

Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία, με τους τυπικά γηπεδούχους (το ματς έγινε στο Ρέντη) να φτάνουν σ’  ένα εύκολο 25-15 και να φτάνουν σε μια ιστορική νίκη, παίρνοντας τους πρώτους τους βαθμούς, ενώ αντίθετα απ’ την άλλη τα πράγματα για την Ορεστιάδα έγιναν ακόμη πιο ζοφερά, καθώς βυθίστηκε ακόμα χαμηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-15) σε 75′

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 3 (3/3 επ), Σονάρι 9 (4/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκούλακ 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τομίλιν 6 (6/12 επ), Σαρικεΐσογλου 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 41% υπ – 24% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 60% υπ – 40% άριστες), Μπεκιάρης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Κογκαλίδης.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μπεκιάρης): Ρεϊνάλντο 5 (5/14 επ), Ράπτης 3 (3/5 επ), Μορέλος 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 71% υπ – 29% άριστες), Λουκούμι 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 33% άριστες), Καραμπαλί 4 (2/9 επ, 2 μπλοκ), Πεντίδης 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 53% υπ – 40% άριστες).

Photo credit: Volleyplanet.gr