Φιλική νίκη στην Κομοτηνή για την Ασπίδα πριν το ταξίδι στο Αγρίνιο!

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση έδειξε πως βρίσκεται η Ασπίδα Ξάνθης που προετοιμάζεται για το εκτός έδρας παιχνίδι με το Αγρίνιο, με τους Ξανθιώτες να κερδίζουν σε φιλικό ματς στην Κομοτηνή την ΑΕΚ με 81-59

Η ομάδα της Κομοτηνής που προετοιμάζεται για το Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Ορφέα Νέου Σκοπού στην Κομοτηνή ξεκίνησε καλύτερα απο την αντίπαλο της στο ματς, και για ένα ημίχρονο είχε το προβάδισμα(37-36). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ξανθιώτες ανέβασαν τον ρυθμό τους και αποδίδοντας εξαιρετικά με τους παίκτες να βγάζουν στο γήπεδο αυτά που ζήταγε ο κόουτς της ομάδας Κώστας Ιωαννίδης με αντεπίθεση διαρκείας και επι μέρους σκορ 9-26 στην τρίτη περίοδο και 13-19 στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν στην άνετη νίκη με 81-59.

Πάντως και οι δύο ομάδες έδειξαν τόσο πολύ καλά στοιχεία όσο και κάποια τρωτά με τους προπονητές των δύο ομάδων να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των δύο αναμετρήσεων της Κυριακής για Β’ και Γ’ Εθνική αντίστοιχα.