Ούτε με Πλάμεν δεν κατάφερε να νικήσει η Ορεστιάδα, εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή Χαλκίδας

Αρνητικό ήταν το ντεμπούτο του Κριστόφ Πλάμεν στην 2η θητεία του στον ΑΟ Ορεστιάδας, με τους Εβρίτες να γνωρίζουν την τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, χάνοντας αυτή τη φορά με 3-0 σετ στο «Νίκος Σαμαράς» από το νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας.

Η ομάδα της Εύβοιας, με τον Σταύρο Κασαμπαλή στη σύνθεση της, πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα κάνοντας το 0-1 με 21-25, ενώ πήρε προβάδισμα δύο σετ πολύ πιο εύκολα με 14-25. Το τελικό 0-3 έγινε εκ νέου με 21-25, με την Ορεστιάδα να γνωρίζει ήττα από ομάδα η οποία έχει τους ίδιους στόχους με αυτήν δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Ιωαννίδης – Τσεπκινλής

Διακύμανση
1ο σετ: 5-8, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 14-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 21-25

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (21-25, 14-25, 21-25) σε 73΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Ρεινάλντο Ρότζερς 11 (8/19 επ, 3 άσσοι), Αναστασιάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Μορέλος 6 (6/15 επ, 55% υπ 32% άριστες), Λουκούμι 9 (9/28 επ, 72% υπ 35% άριστες), Καράμπαλι 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 60% υπ – 53% άριστες), Ράπτης 1 (1/1 επ), Αντωνιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (4/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερελ 8 (3/5 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλότσκο 6 (6/12 επ, 58% υπ – 42% άριστες), Κασαμπαλής 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ -18% άριστες), Μάρκου, Γαλλιώτος 1 (άσσος), Μπερμπέρογλου.