Με συγκλονιστικό Κωνσταντινίδη και εξαιρετικό Γκαρά η πρόκριση του αποδεκατισμένου ΠΑΟΚ στο Champions League!

Αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ με 3-2 σετ επί της Μλάντοστ Καστέλα και προκρίθηκε στον β΄προκριματικό γύρο του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει την πολωνική Σκρα Μπελχάτοφ.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόγλου, Σωτηρίου που σημείωσαν 25 και 21 πόντους αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το ίδιο σκορ που είχε νικήσει και στην Κροατία.

Ομως, ο παίκτης που έκανε την υπέρβαση και κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ ήταν ο Ορεστιαδίτης Δημήτρης Κωνσταντινίδης ο οποίος αν και λίμπερο αγωνίστηκε πασαδόρος όταν ο Σέρβος πασαδόρος Βλάντο Πέτκοβιτς κατέρρευσε από τα συμπτώματα γαστρεντερίτιδας και αποχώρησε πριν ολοκληρωθεί το 1ο σετ.

Η Μλάντοστ πίεσε τους πρωταθλητές Ελλάδας καθώς προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε με δύο ανατροπές και προβάδισμα από την αρχή του τάι μπρέικ να πάρει τη νίκη – πρόκριση και να αποφύγει πιθανές περιπέτειες στο «χρυσό» σετ.

Ο επόμενος ευρωπαϊκός αγώνας του ΠΑΟΚ θα είναι με την Σκρα Μπελχάτοφ στις 16 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη και στις 20 του μήνα στην Πολωνία.

Διαιτητές: Χονσούτ (Τουρκία) – Μπάρνστορφ (Γερμανία)