Δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση οι Κύκλωπες απέναντι στην ΧΑΝΘ (21-32)

Την τέταρτη ήττα τους γνώρισαν οι Κύκλωπες στο πρωτάθλημα του βορείου ομίλου της Α2 Ανδρών, καθώς ηττήθηκαν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής απ’  την ΧΑΝΘ στο Μιχάλης Παρασκευόπουλος. Οι Θεσσαλονικείς είναι η 4η ομάδα απ’ αυτές άλλης, υψηλότερης, ταχύτητας, που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν οι Κύκλωπες στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και υπέστησαν την ισάριθμη ήττα τους, παρόλο που σήμερα εμφανίστηκαν περισσότερο μαχητικοί.

image6

Στα πρώτα 15 λεπτά, με όπλο την σκληρή άμυνα και την πίεση οι Κύκλωπες κατάφεραν να υποχρεώσουν την ΧΑΝΘ να μείνει σε χαμηλό σκορ και έτσι να είναι μαζί στο σκορ. ΣΤη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά και να πάνε στο ημίχρονο με ένα μαξιλαράκι 7 γκολ (09-16).

image3image1

Οι παίκτες του Ηλία Τάρε, παρά την διαφορά δυναμικότητας δεν παράτησαν το παιχνίδι και πρασπάθησαν με τα δυνατά τους σημεία που είναι η ταχύτητα, ειδικά στην εκδήλωση επίθεσης, να χτυπήσουν όσο μπορούν την ΧΑΝΘ και να μείνουν κοντά στο σκορ. Τα έντεκα τέρματα με τα οποία ηττήθηκαν εν τέλει οι Κύκλωπες μπορεί να μην είναι μικρή διαφορά, όμως το θετικό είναι πως δεν έπαψαν να παλεύουν κάθε μπάλα μέχρι το τέλος και δεν επαναλήφθηκε το σκορ της Άρτας.

image7

Επιθετικά για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζίνεβης και Πιστόλας, με τον πρώτο να πετυχαίνει κάποια πολύ τεχνικά τέρματα και να έχει 5 γκολ και τον δεύτερο να έχει 6, με χαρακτηριστικό την ενέργεια και τη δύναμη.