Παρουσία αρκετού κόσμου το φιλανθρωπικό παιχνίδι της Ασπίδας Ξάνθης με την Ένωση Καβάλας(+15photos)

Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης(26/10) στην Καβάλα, με απόλυτη επιτυχία ο φιλικός αγώνας της Ασπίδας Ξάνθης με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, με σκοπό τα έσοδα του να ενισχύσουν τους απολυμένους της βιομηχανίας φωσφορικών λιπασμάτων Καβάλας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή σε άμυνα και επίθεση, ικανοποιώντας το προπονητικό επιτελείο και προηγήθηκε 36-26. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές και η χρησιμοποίηση όλων των παικτών έσπασαν τον ρυθμό της Ασπίδας και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους αρχικά να ισοφαρίσουν 44-44 και στο τέταρτο δεκάλεπτο να προηγηθούν και να κατακτήσουν την νίκη με 65-56.

Πάντως στην Ασπίδα πέρα απο το κοινωνικό χαρακτήρα του φιλικού το τεχνικό τιμ και ο προπονητής Κώστας Ιωαννίδης είχε την ευκαιρία να αξιολογήσει το επίπεδο ετοιμότητας των παικτών του απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο που αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία, ενόψει και του Κυριακάτικου αγώνα με τον Φίλιππο στην Βέροια.

Δείτε στιγμές του αγώνα μέσα απο το φωτορεπορτάζ που ανάρτησε στην επίσημη σελίδα της η Ε.Κ. Καβάλας