Ντεμπούτο με το δεξί στο κατάμεστο σπίτι της η ΑΕ Κομοτηνής! 73-62 την Νεάπολη (+30 photos&vids)

Παρά την ήττα της στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής, παίρνοντας δύναμη από τους οπαδούς της, πραγματοποίησε ντεμπούτο με το «δεξί» εντός έδρας, επικρατώντας της Νεάπολης Θεσσαλονίκης με 73-62. Παρόλα αυτά, όπως είπε και ο προπονητής της ΑΕΚ Σ. Κοκκινόπουλος η ομάδα του δεν απέδωσε τα μέγιστα, όμως πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Στα αμιγώς αγωνιστικά οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στη διάρκεια των δύο πρώτων δεκαλέπτων, με τους παίκτες της ΑΕΚ να αστοχούν σε αρκετά ελεύθερα σουτ. Παρόλα αυτά οι οδηγίες στο ημίχρονο για πιεστική άμυνα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό απέδωσαν και η ΑΕΚ «άνοιξε» τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμη και στο 61-49. Η καλή διαχείριση στην υπόλοιπη διάρκεια έφερε τη νίκη, παρότι η Νεάπολη έφτασε τη διαφορά ακόμη και στις δύο κατοχές.

Δεκάλεπτα: 14-13, 33-35 (ημίχρονο), 56-47, 73-62 (τελικό σκορ)