Με αντεπίθεση και ανατροπή στο δεύτερο η νίκη των Εφήβων του Αρίων επί της Αγίας Βαρβάρας(+photos)

Τι και αν βρέθηκε να χάνει απο την αρχή του αγώνα η Εφηβική ομάδα του Αρίων Ξάνθης όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά ροκανίζοντας την διαφορά στον πόντο στο πρώτο μέρος και με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 69-43 επί της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας.

Η ομάδα της Ξάνθης με πιεστική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επι μέρους σκορ 21-5 κατάφερε όχι απλά να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση αλλά να τελειώσει την περίοδο στο +15(46-31). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξανθιώτες έχοντας ανέβει και ψυχολογικά απο την ανατροπή προσέφεραν πολύ ωραίο θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό “Αλέξανδρος Μπαλτατζής” φτάνοντας στο τελικό 69-43

Δεκάλεπτα: 11-14, 25-26,46-31,69-43

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ(Παπαδόπουλος-Αρβανιτίδης): Καραγκιοζίδης 2, Κυρλίδης 6, Κλωναράς 26 (5), Πασχαλίδης, Πετρίδης 4, Μπουτσακτσή 14, Καργιώτης 2, Κουμπαρέλος, Βαγιανός, Χατζηπαρασκεύας, Θεοδωρίδης.