Ο απολογισμός των Xanthi Runners για τον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης!

Ανακοίνωση με την οποία κάνουν τον απολογισμό των αθλητών του συλλόγου που μετείχαν στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης, έκαναν οι Xanthi Runners.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου αναφέρει:

Μια αξέχαστη μαγική βραδιά έζησαν οι δρομείς μας, στο μεγαλύτερο νυχτερινό πάρτι δρόμου της χώρας, στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο στην Θεσσαλονίκη!!!

Μία μοναδική εμπειρία ζωής στην μεγαλύτερη δρομική νυχτερινή γιορτή της Ελλάδας, έζησαν στον 5ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης περίπου 21.000 δρομείς κάθε ηλικίας και φύλλου. από 61 χώρες. Στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισαν 3.886 δρομείς και 16.150 στο Δρόμο 5.000 μ. Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45, από το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε μπροστά από το Λευκό Πύργο. Νικητής. Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ καλές. Στον Ημιμαραθώνιο ανδρών Νικητής αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπαδημητρίου με χρόνο 1 ώρα 09:52, μπροστά από τον νικητή του 2013 Μιχάλη Παρμάκη του συλλόγου Μ.Ε.Α.Σ. Τρίτων, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος σε 1 ώρα 10:55, ο οποίος μετά τον τερματισμό του ξέσπασε σε δάκρυα, αφού πριν από λίγους μήνες είχε περάσει μία μεγάλη περιπέτεια υγείας, που έθεσε σε κίνδυνο την ίδια τη ζωή του. Την τριάδα συμπλήρωσε ο αθλητής του Ολυμπιακού Γεράσιμος Γρίβας, με χρόνο 1 ώρα 11:22. Στις Γυναίκες επικράτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με επίδοση 1 ώρα 21:45, με δεύτερη την νικήτρια του 2012 Βίκυ Καραγεωργάκη αθλήτρια του Stoikos-Running-Team με επίδοση 1 ώρα 22:53 και τρίτη την Ειρήνη Μιχαλά αθλήτρια επίσης του Stoikos-Running-Team με επίδοση 1 ώρα 27:34.
Στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος των 5km τερμάτισαν 16.150 δρομείς. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 21:15 από το Δημαρχιακό Μέγαρο, με πολλά χαμόγελα και απίστευτο παλμό. Νικητής αναδείχθηκε ο Ιάσων Ιωαννίδης με χρόνο 14:52, επαναλαμβάνοντας την αντίστοιχη επιτυχία του 2014. Δεύτερος νικητής αναδείχτηκε ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 15:13 και τρίτος ο Στυλιανός Φιλάι με χρόνο 15:25.
Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η 48χρονη Ιταλίδα Γκλόρια Μαρκόνι η οποία σημείωσε νέο ρεκόρ διαδρομής με επίδοση 16:53. Δεύτερη νικήτρια αναδείχτηκε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με χρόνο 17:35 και τρίτη η Κατερίνα Δόβρου με επίδοση 17:48.
Ο Σύλλογος μας έδωσε και σε αυτήν την διοργάνωση το αγωνιστικό παρόν. Η αποστολή του Συλλόγου μας ήταν μια από τις πολυπληθέστερες της διοργάνωσης γεγονός που καταδεικνύει τη δυναμική του Συλλόγου μας μεταξύ των μεγαλύτερων συλλόγων δρομέων της χώρας μας. Συνολικά στον Ημιμαραθώνιο (21,1 χιλ.) τερμάτισαν 32 δρομείς μας και στον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος (5 χιλ.) 1 δρομέας μας. Όλοι σχεδόν κατάφεραν να επιτύχουν ατομικές επιδόσεις, φεύγοντας με τις καλύτερες εντυπώσεις από την συμπρωτεύουσα. Ειδική μνεία θα πρέπει να κάνουμε για την κατηγορία 55-59 όπου ο σύλλογός μας διακρίθηκε με τις αξιόλογες επιδόσεις δύο αθλητών μας οι οποίοι κατέκτησαν την Πρώτη και Τρίτη θέση. Πρόκειται για την επίδοση του αθλητή μας Μιχάλη Αγγελόπουλο, που ακόμη και για τους νεότερους αθλητές αποτελεί αξιοζήλευτη, ο οποίος σημειώνοντας την εξαιρετική επίδοση 1:28:56 κατέλαβε την πρώτη θέση στην άνω κατηγορία και την 108η στην γενική. Εξαιρετική ήταν και η επίδοση του αθλητή μας Αθανάσιου Μπαμπάτσου ο οποίος στην ίδια ηλικιακή κατηγορία κατέλαβε την Τρίτη θέση σημειώνοντας επίδοση 1:33:45 και την 215η στην γενική.