Ήττα ξανά στο καλάθι για την ψυχωμένη Ασπίδα στο κατάμεστο Εύμοιρο απο τον Ερμή Αγιάς(+photos)

Πάλεψε μέχρι το φινάλε, είχε το τελευταίο σουτ, όμως η Ασπίδα Ξάνθης δεν απέφυγε την ήττα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς στο κατάμεστο απο περίπου 400 φίλους της “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου, γνωρίζοντας την ήττα με 67-69 απο τον Ερμή Αγιάς Λάρισας για τον οποίο αγωνίστηκε σε όλο το ματς! ο Νέστωρας Κόμματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι απο την αρχή με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με τους Ξανθιώτες με την βοήθεια και των φίλων της που γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό του Ευμοίρου να καταφέρνει να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 18-17. Μέχρι και το φινάλε το ματς πήγαινε πόντο πόντο με συνεχές εναλάγες στο σκορ και στην ομάδα που είχε το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που με το φινάλε του ημιχρόνου είχαν το προβάδισμα με 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα μπήκε νευρικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Αγιάς που προηγήθηκε με 37-43, διατηρώντας σε όλο το δεκάλεπτο διαφορά 4-7 πόντων και το οποίο τη βρήκε μπροστά στο τέλος με 47-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μια πραγματική μάχη, με τους παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας να δίνουν και την…. ψυχή τους στο παρκέ προσπαθώντας να φύγουν νικητές απο το γήπεδο, ισοφαρίζοντας το σκορ περίπου 1′ λεπτό πριν το φινάλε. Στα τελευταία δευτερόλεπτα τρεις εύστοχες βολές του Κόμματου, σε μια φάση που προκάλεσε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων για θέατρο του πολύπειρου παίκτη του Ερμή, αλλά και μία του Περρωτή κράτησαν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων. Η μπάλα στην τελευταία επίθεση κατέληξε στον Κουτσογιάννη ο οποίος σούταρε, αυτή μπήκε και βγήκε στο καλάθι της Αγίας και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους Ξανθιώτες οι Κουτσογιάννης, Μανδαλάκης και ο Στεφανίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους όλο το “κουπί” το τράβηξαν οι έμπειροι Κόμματος και Περρωτής. Πολλά παράπονα απο την διαιτησία των Ελευθεριάδη και Δημάδη είχαν στον Ξανθιώτικο σύλλογο.

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-35 (ημίχρονο), 47-52, 67-69 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ελευθεριαδης, Δημάδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Ιωαννίδης): Παπαδάκης, Γρούδος, Τσιώγκας 5(1), Στεφανίδης 10(2), Τσιαβες 4, Κουτσογιάννης 18, Ασημάκης 9(2), Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 16(2), Πετς 3(1)

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ(Γιασσάρης): Τσαμπαλής 3, Μηλιώνης 1, Χαλκιάς, Κόμματος 24(4), Περρωτής 21, Τριανταφύλλου 3(1), Βαβάτσικος 13, Γούλας 3.