Πικρή …. νίκη για την Εθνική των 4 Εβριτών

Στο πρώτο σετ, οι Ισπανοί σετ είχαν το προβάδισμα υπέρ τους και στα δύο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ με 7-8 και 12-16. Η διαφορά δεν μειώθηκε μέχρι το τέλος, με τους Ισπανούς να κάνουν το 0-1 με 20-25.

Η Εθνική μας έπειτα ανέβασε την απόδοσή της και βελτιώνοντας τις επιλογές της στην επίθεση και την υποδοχή της, μετέτρεψε το 6-8 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ σε 16-14. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο η Εθνική έφτασε στο 21-18 και ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 25-22.

Με πατημένο το γκάζι σε όλη τη διάρκεια του τρίτου σετ, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε εύκολα στο 2-1 (25-14), πιάνοντας υψηλή απόδοση, με τους Ισπανούς να κάνουν – όπως φάνηκε στη συνέχεια – συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια, αφού αντιλήφθηκαν πως το σετ γι’ αυτούς είχε χαθεί.

Στο τέταρτο σετ, οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγούνται στα δύο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ με την Εθνική μας να πληρώνει τα λάθη της στο σερβίς που της κόστισαν έξι πόντους. Η γαλανόλευκη κατάφερε να πάρει προς το τέλος το προβάδισμα, όταν ο Γιώργος Τζιουμάκας πήγε στο σερβίς, με τον Έλληνα αθλητή να στέλνει τη διαφορά στο 21-18. Οι παίκτες του Σ. Δρίκου, δεν ήταν όμως ψύχραιμοι με τους Ισπανούς να ισοφαρίζουν άμεσα 21-21 και να φτάνουν στο σετ μπολ 23-24. Ο Εβρίτης Κουμεντάκης όμως έκανε το 24-24, όμως η πρόκριση κατέληξε σε ισπανικά χέρια με το 26-28 να γίνεται μετά από μπλοκ στον Τζούριτς.

Οι Ισπανοί μετά την οριστικοποίηση της πρόκρισής τους, έγιναν όλοι ένα στο τάραφλεξ, όμως έπρεπε να παιχτεί και το πέμπτο και τελέυταίο σετ, αν και επρόκειτο για τυπική διαδικασία.

Η Εθνική πήρε τη νίκη γοήτρου επικρατώντας στο τάι μπρεικ με 17-15, οι Ισπανοί όμως ήταν αυτοί που πανηγύριζαν ..

Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-14, 26-28, 17-15