Ποδαρικό με το δεξί για την Ολυμπιάδα που επικράτησε 68-74 της Θύελλας στις Φέρες!

Θετικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης που κατάφερε να επιβληθεί της Θύελλας Φερών στις Φέρες με 68-84. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που όντας πιο εύστοχοι στην επίθεση βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-17, αλλά δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τα καλά ποσοστά τους στην επίθεση, με την Ολυμπιάδα να κυκλοφορεί ακλύτερα την μπάλα να βελτιώνει την αμυντική της λειτουργία και να έχει το προβάδισμα στο ημίχρονο (30-40).

Η Θύελλα προσπαθούσε να κλείσε την ψαλίδα, όμως η ομάδα του Μάριου Ξανθίδη έβρισκε τον τρόπο και κρατούσε την διαφορά με το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου αν είναι 68-74 υπέρ της Ολυμπιάδας.

Στο τελευταίο οι γηπεδούχοι, πιέζοντας στην άμυνα ανάγκασαν την Ολυμπιάδα σε βεβιασμένες επιλογές, κάτι που τους επέτρεψε να φτάσουν μια ανάσα απ’ τον αντίπαλό τους, φτάνοντάς τον, στους 3 πόντους. Οι παίκτες της Ολυμπιάδας όμως είχαν πιο καθαρό μυαλό και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα (68-74) απ τις Φέρες πραγματοποιώντας ιδανική εκκίνηση στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 30-40, 45-63, 68-74

Θύελλα Φερών: Μπίκης 3(1), Ξένος 9(3), Λιανός, Δαβουδάνης 12(1), Μπιριντζής, Μόκαλης 4, Σονωβίδης 13, Μπερμπέρης 19(2), Χαραλαμπίδης 8

Ολυμπιάδα ΑΛεξανδρούπολης : Αγγελίδης 10(2), Βαλασίδης 5(1), Γιαβρίδης 20(4), Παπαχρήστου 21(1), Αλεξούδης 3, Χατέλος Δ. 2, Τσουρνακάκης 5, Τσιφλίκογλου, Αγγέλου, Πασσιάς 4, Φυδανίδης 4