Κατώτερη του αναμενομένου η Εθνική, έχασε 3-0 απ’ την Ισπανία, αλλά ελπίζει

Η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο τουρνουά της Αμβέρσας άφηνε υποσχέσεις για τους αγώνες μπαράζ με την Ισπανίας, με στόχο το εισιτήριο για τα τελικά του Ευρωπαϊκού της Πολωνίας. Αν και τίποτα δεν προϊδέαζε βάσει των εμφανίσεων της Εθνικής στους προκριματικούς, για μια τέτοια κακή εμφάνιση, αυτή ήρθε τελικά και μάλιστα την χειρότερη στιγμή, στην πρώτη εκ των δύο σημαντικότερων μαχών της εθνικής μας, με την Ισπανία.

Οι Ισπανοί μπήκαν με το μαχαίρι στο δόντια, αντίθετα με την Εθνική που έδειχνε απροσανατολισμένη, και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ήδη απ’ το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5), αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά στο δεύτερο στους τρεις (16-11). Η Εθνική δεν είχε απαντήσεις στο παιχνίδι των Ισπανών, και η κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψανσ την αντίπαλό της να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-16.

Στο δεύτερο, σετ η Εθνική ήταν κοτά στους Ισπανούς στα δύο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ (8-5) και (16-13) αντίστοιχα, όμως πάλι στην επίθεση οι αθλητές μας δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση, με αποτέλεσμα και το δεύτερο σετ να καταλήγει στους Ισπανούς (25-21)

Ούτε στο τρίτο – και όπως αποδείχθηκε τελευταίο – ο Σωτήρης Δρίκος κατάφερε να βρει κάποιο φάρμακο για να αναχαιτίσει τους αντιπάλους και έτσι οι Ισπανοί έφτασαν στο 3-0 (25-17)

Ήττα λοιπόν για την Εθνική, όμως έχει ακόμα τη δυνατότητα να πετύχει την πρόκριση, διορθώνοντας τα λάθη της, όπου θα τις επιτρέψουν αν εμφανιστεί καλύτερη στην Κοζάνη και μ’ ένα καθαρό σκορ (3-0 ή 3-1), να διεκδικήσει στο χρυσό σετ, το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό.

Ο Σωτήρης Δρίκος μετά το ματς επικεντρώθηκε στο επόμενο ματς στην Κοζάνη, όπου η Εθνική μπορεί αν φέρει τα πάνω-κάτω: «Ήταν ένα άσχημο παιχνίδι για μας. Σε κανένα στοιχείο δεν ήμασταν καλοί και κυρίως δεν αντιμετωπίσαμε το μεγάλο ποσοστό της Ισπανίας στην αντεπίθεση της. Προτεραιότητα πλέον για μας αποτελεί το να ξεκουραστούμε, να συγκεντρωθούμε και να δουλέψουμε πάνω στα όσα είδαμε σήμερα. Θα κάνουμε την προσπάθεια μας στην Κοζάνη, το σημερινό ήταν ένα ημίχρονο. Η Ισπανία έχει σίγουρα τον πρώτο λόγο μετά την σημερινή της νίκη, αλλά έχουμε μπροστά μας ένα ακόμα παιχνίδι»

Απ’ την πλευρά του, ο προπονητής της Ισπανίας, Φερνάν Μουνιόθ, δήλωσε: «Παίξαμε πολύ καλά και είχαμε τον έλεγχο του αγώνα καθ?όλη τη διάρκεια του. Προσπαθήσαμε να σταματήσουμε τον Τζούριτς γιατί ήταν μεγάλο όπλο για την Ελλάδα. Θέλουμε να νικήσουμε και στην Κοζάνη, δεν θα πάμε με τη σκέψη του να κερδίσουμε δύο σετ. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι σε κάθε πόντο και σετ του παιχνιδιού».

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-17

Ισπανία (Mουνιόθ): Βιγιένα 19 (16/20επ., 2άσοι, 1 μπλοκ), Νοντά 11 (9/14 επ., 2 μπλολ, 74%υπ. – 58% άριστες), Ρουίθ Μπ. 9 (9/10 επ.), Ρουίθ Φ. 6 (5/8 επ., 1 άσο, 79%υπ. – 57% άριστες), Φερνάντεζ Β. 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Ντε Άμο 2 (1/2 επ., 1 άσο), Φερνάντεζ  Ρ. ?λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Ρενέ, Ροκαμόρα 1 (1/1 επ.).

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 11 (11/26 επ.), Στιβαχτής, Πετρέας 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 76% υπ. ? 59% άριστες), Φράγκος 0 (0/5 επ., 75% υπ. – 50% άριστες), Στεφάνου ?λ (67% υπ. ? 33% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Τερζής 1 (1/2 επ.), Πρωτοψάλτης 9 (9/11 επ., 55% υπ. ? 45% άριστες).