Με το αριστερό η πρεμιέρα των Νέων της Ξάνθης και ήττα απο την ΑΕΚ

Δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα απο τα Σπάτα η ομάδα Κ20 της Ξάνθης παρότι είχε καλές και σημαντικές στιγμές γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 απο την ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Νέων της Super League.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τους Ξανθιώτες να χάνουν την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Πάντος απέκρουσε το σουτ του Μελισσόπουλου με την κεφαλιά του Σαμπανίδη που πήρε το ριμπάουντ να μην βρίσκει στόχο. Στο 25′ ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με τον Σταθάκη να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Λεπενιώτη,  ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σαμπανίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάντο απο πλεονεκτική θέση και να δώσει το προβάδισμα στην Ξάνθη. Τελικά στο 41′ οι γηπεδούχοι χωρίς να είναι καλύτεροι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα όταν η διαιτητής της συνάντησης υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Λάζαρου Παπαδόπουλου, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ασπρογιάννης κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και είχε δοκάρι με τον Αντωνίου στο 49′ για να κάνει δύο τα τέρματα της, κάτι που κατάφερε ο ίδιος παίκτης στο 67′ με σουτ.  Στο 72′  Ξάνθη μείωσε με τέρμα του Σαμπανίδη σε 2-1 όμως ένα λεπτό αργότερα ο Τσέλιος με δυνατό σουτ έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΕΚ(Στ. Μανωλάς): Πάντος, Ταμπάς(63′ Λουκάς), Γιαννούτσος, Κοφσανίδης, Γεωργόπουλος, Γεωργαμλής, Ασπρογιάννης, Λίτσι, Λεπενιώτης(46′ Σπηλιώτης), Τσέλιος, Αντωνίου

ΞΑΝΘΗ(Κ. Προδρομίτης): Σταθάκης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Βαφειάδης, Παπαδόπουλος, Τσάπαρης, Μελισσόπουλος, Κώστας(58′ Χατζηχασάνογλου), Σαμπανίδης, Καπτέλι, Ιωσηφίδης

photo credit: enwsi.gr