“Εφιαλτική” αγωνιστική για την Ασπίδα με ήττα στην Κοζάνη και νίκες των βασικών αντιπάλων για την παραμονή στην Β’ Εθνική!

Σε μπελάδες μπήκε η Ασπίδα Ξάνθης που ηττήθηκε με 76-75 σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε στην Κοζάνη απο την Ελιμεία που μάλιστα με τη νίκη αυτή μείωσε τους ξανθιώτες στον πόντο. Σε μια αγωνιστική που ήταν εφιαλτική για τους ξανθιώτες καθώς κέρδισαν Γέφυρα και Χαλκηδόνα και την έβαλαν στην ζώνη του υποβιβασμού.

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε το Στρατώνι, καθώς νίκησε στην έδρα του τους Ίκαρους Σερρών με 69-67. Οι Ίκαροι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Μ΄αυτήν τη νίκη οι Ίκαροι έπεσαν από την κορυφή και πλέον ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με την Καβάλα. Στις νίκες επέστρεψε ο “Χαρίλαος Τρικούπης”, καθώς μετά την ήττα από την Ανατόλια κέρδισε τους Μαχητές Πεύκων με 77-62. Η ομάδα του Μεσολογγίου δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια επέβαλλε το ρυθμό της και πανηγύρισε τη νίκη.

Το νικηφόρο σερί της συνέχισε η Καβάλα, η οποία είχε εύκολο έργο στην έδρα των Τιτάνων Παλαμά, καθώς νίκησε με 93-79. Η Καβάλα δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και πήραν μία εύκολη νίκη και βύθισαν ακόμη περισσότερο τους Τιτάνες στον πάτο της βαθμολογίας. Στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, καθώς πανηγύρισε ακόμη μία νίκη αυτήν τη φορά κόντρα στο Αγρίνιο. Το Πευκοχώρι είχε τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και στο τέλος πήρε τη νίκη με 63-54.