Νίκησε τη Νέα Ιωνία στην «θρακιώτικη» μάχη και πήρε πλεονέκτημα έδρας ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ της Ξανθιώτισας Ελένης Προκοπίδου επικράτησε για πρώτη φορά στην έδρα της Νέας Ιωνίας των αδερφών Μάγδας και Νικολίνας Κεπεσίδου από την Αλεξανδρούπολη.

Ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλε εξαιρετικό επιθετικό πρόσωπο και στο πρώτο 15λεπτο καθήλωσε τις γηπεδούχες.

Έχοντας πολλές λύσεις τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα οι ασπρόμαυρες κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.

Η Νέα Ιωνία επιχείρησε μια μίνι αντεπίθεση και κατάφερε να μειώσει στην ανάπαυλα σε 12-14.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες του Δικεφάλου έβγαλαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και με μια εξαιρετική Σεραφίμοβα κάτω από την εστία και την Στοϊκόβτσκα να εκτελεί στην επίθεση έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.

Έτσι, ο Δικέφαλος εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας του μέσα στη Νέα Ιωνία.

Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Χατζηπαρασίδου με έξι γκολ ενώ την ακολούθησε η Νίκολιτς με πέντε.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 5-9, 8-13, 11-13, 12-14 (ημχ.), 15-16, 16-17, 20-19, 21-22, 23-24, 25-26

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Μ. Κεπεσίδου, Φράγκου, Μίλατσιτς 1, Παπανικολάου 5, Πάπα 3, Ζυγούρα 3, Μακρή, Ντανίλοβιτς 5, Βαφειάδου 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 1, Νικ. Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου 3.

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 3, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 3, Σελεμίδου, Μούρνου 1, Τζούριτσιτς, Προκοπίδου 4, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 4, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μάστακα.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Τσάκωνας. Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 2/2-5/6