Οι απουσίες και η κούραση οδήγησαν σε ήττα τους Κύκλωπες

Εξαιρετική παρουσία -τηρουμένων των συνθηκών- είχαν οι Κύκλωπες για ένα ημίχρονο στη Θεσσαλονίκη απέναντι στην Πυλαία.

Παρά τις πολλές απουσίες και χωρίς τα βασικά πίβοτ (Λαιλισίδη, Βαρδάκα) οι Αλεξανδρουπολίτες ήταν στο τέλος του ημιχρόνου πίσω στο σκορ για μόλις ένα τέρμα (14-13), βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ. Στο δεύτερο η κούραση “μίλησε” υποχρεώνοντας σε ήττα τους παίκτες του Παπαχρήστου.

Οι Κύκλωπες παρά τις απουσίες των δύο πίβοτ αλλά και των Βασίλη Κωστόπουλου, Γλήνια ξεκίνησαν καλά το ματς και ήταν ισόπαλο στο πεντάλεπτο με την Πυλαία. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν μια διάφορα τριών γκολ (08-05), με τους Κύκλωπες όμως με έναν εξαιρετικό Χαραλαμπίδη να “ροκανίζουν” τη διαφορά και να πηγαίνουν στο ημίχρονο όντας πίσω ένα γκολ.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι λογικό καθώς οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις και ξεκούραστα πόδια, ενώ οι φιλοξενούμενοι περιορισμένες λύσεις και βαριά πόδια όσο κυλούσε το ματς. Έτσι, φυσιολογικά οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Πυλαία (Ανανιάδης Θ.): Τοκάτζογλου, Κουκμίσης 5, Τσακουρίδης 2, Ανανιάδης Χ. 2, Ζαφείρης 6, Ιλέρης 3, Ορφανουδάκης, Γιαννακίδης, Αλατσιατανός 1, Ανθομελίδης 3, Ψωμαθιανός, Τσετσμετζίδης 1, Παπαγεωργίου 1, Πετρίδης 1, Βραχιολίδης 3, Φλέτα 1.

Κύκλωπες (Παπαχρήστου): Κωστόπουλος Ι. 2, Ξηρόπουλος, Καραβασίλης, Τζίνεβης 3, Πιστόλας 6, Μπασδάνης, Χαραλαμπίδης 8, Πατσιάβας 2, Φουντούκας 2.

Πεντάλεπτα: 03-03, 05-04, 08-05, 10-07, 12-10, 14-13 (ημιχ.), 17-15, 18-15, 22-17, 24-19, 28-20, 30-23.