Η Εθνική Ομάδα κάτω των 20 ετών ηττήθηκε 2-1 στον πρώτο εκ των δύο φιλικών αγώνων με την Σλοβακία, οι οποίοι διεξάγονται στα Σπάτα και συγκεκριμένα στο Δημοτικό Στάδιο «Δ. Δημητρίου».

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε σε θέση ισχύος με γκολ του Μίγγου από το 5ο λεπτό, ωστόσο ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Μπαουμγκάρτνερ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Το νικητήριο γκολ της Σλοβακίας σημείωσε ο Γκάμπος στο 70′. Ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος πέρασαν στο ματς οι δύο ξανθιώτες Νίκος Σαμπανίδης και Γιώργος Ξενιτίδης

Το δεύτερο φιλικό παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου και ώρα 15:00.

ΕΛΛΑΔΑ: Καπετάνος, Βαλμάς (46’ Μουστακόπουλος), Ζήσης, Δημητρίου, Φουάσης (70’ Ζερβόπουλος), Μίγγος (46’ Ξενιτίδης), Μπουζούκης (46’ Χατζηδίμπας), Λάμπρου, Μπαστιάνος (64’ Τζοβάρας), Παυλίδης (46’ Σαμπανίδης), Κωστανάσιος (46’ Νταβιώτης).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Βάντρουπα, Όραβετς, Κοζλόφσκι, Μπένταρ, Μπαουμγκάρτνερ, Φάμπρι (66’ Μπόζενικ), Άνταμετς (66’ Γκρέσακ), Σέντλατσεκ (66’ Γκάμπος), Βάλο, Κβότσερα (66’ Τόμιτς), Μάχο.

Δείτε τον αγώνα, ο οποίος μεταδόθηκε live από το επίσημο κανάλι των Εθνικών Ομάδων στο YouTube.