Νέα ήττα από το Βέλγιο για την Εθνική

Το έργο Dr Jekyll and Mr Hyde παρουσίασε για πολλοστή φορά μέσα σε λίγες ημέρες η Εθνική Ανδρών και με το τέλος να μην διαφοροποιείται ούτε αυτό. Το happy ending εξακολουθεί να αναζητείται σε επίσημο ματς για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που ηττήθηκε και στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη από το Βέλγιο με 26-24 για την 4η αγωνιστική του 5ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Οι μεταπτώσεις στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας του Νίκου Γραμματικού έχουν αποδειχθεί καταστροφικές στην πορεία των αγώνων της στο γκρουπ. Η διάρκεια – που είναι το ζητούμενο – αγνοείται και οι ήττες στα επίσημα παιχνίδια διαδέχονται η μία την άλλη, φέρνοντας την Ελλάδα ουραγό και χωρίς πόντο στη βαθμολογία του ομίλου.
Τα δύο πρόσωπα της Εθνικής έκαναν την εμφάνισή τους και στη Θεσσαλονίκη, απλά αυτή τη φορά ήταν σχεδόν μοιρασμένα σε διάρκεια.

Το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα τα πρώτα 27 λεπτά μπορούν να χαρακτηριστούν εξαιρετικά – σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις – για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Με οδηγό την πολύ καλή άμυνα και τον Νίκο Λοΐζο να σταματάει τα αντίπαλα σουτ (10/17 επεμβάσεις και 58% στο πρώτο μέρος, 17/41 και 41,5% συνολικαά) οι διεθνείς κράτησαν τους Βέλγους πολύ χαμηλά στο σκορ έχοντας δεχθεί μόλις έξι γκολ. Οι φιλοξενούμενοι από το 11’ και μετά προσπάθησαν να πιέσουν την ελληνική άμυνα παίζοντας με επτά παίκτες γηπέδου αλλά δεν τα κατάφεραν. Αντίθετα, οι Έλληνες διεθνείς έκλεψαν μπάλες και προσπάθησαν να τρέξουν και έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν ακόμη και κόντρα σε οργανωμένη άμυνα, έστω και στο όριο του παθητικού χάρτη στις εμπνεύσεις του Μάλλιου (αφού γενικότερα η περιφέρεια σε αρκετές περιπτώσεις έδειχνε βαριά και εγκλωβισμένη).

Με τους Βέλγους να υποπίπτουν σε παιδαριώδη λάθη (δύο φορές έκαναν λάθος αλλαγή και χρεώθηκαν με δίλεπτη αποβολή), αν υπήρχε και καθαρότερο μυαλό σε σουτ από τα εξτρέμ, η διαφορά των οκτώ τερμάτων (14-6) στο 27’ θα μπορούσε να ήταν ευρύτερη. Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο τα ελληνικά λάθη επέτρεψαν στους Βέλγους να μειώσουν σε πιο ανατρέψιμα επίπεδα τρέχοντας ένα σερί 3-0.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν σαν να είχε σταματήσει στο 27’ του αγώνα. Οι Βέλγοι έχοντας πάρει φόρα από το 3-0 συνέχισαν την αντεπίθεσή τους κι αυτή τη φορά απέναντί τους είχαν μόνο τον Νίκο Λοΐζο, με την ελληνική άμυνα να δηλώνει αδικαιολογήτως… απούσα. Όπως και η επίθεση, με την αδυναμία στην περιφέρεια να συνεχίζεται απέναντι στους Βέλγους που μη απειλούμενοι από μακρινή απόσταση περίμεναν τις διεισδύσεις των Ελλήνων διεθνών και τις αναχαίτιζαν με ευκολία, ενώ τα «γαλανόλευκα» σουτ από τα έξι μέτρα σταματούσαν πάνω στον Λέτενς που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του.

Σε 20 λεπτά η Εθνική σκόραρε μόλις τέσσερις φορές, οι Βέλγοι 11 και το 14-9 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 18-20 στο 50’, με τις αλλαγές που έγιναν περίπου στα μέσα του ημιχρόνου να μην αποδίδουν τα αναμενόμενα, με το έλλειμμα ενέργειας και συγκέντρωσης να συνεχίζεται, όπως και η τεράστια αδυναμία εκτέλεσης από την περιφέρεια.

Οι δίλεπτες αποβολές που δέχθηκαν οι Βέλγοι στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασαν σχεδόν ανεκμετάλλευτες για την Ελλάδα που ακόμη κι όταν μείωσε τη διαφορά από τα τρία γκολ στο ένα, είδε τους αντιπάλους με προεξέχοντα τον Κερεμί να απαντούν αμέσως.
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 7-2, 9-4, 12-6, 14-9 (ημχ.), 15-10, 16-14, 17-17, 18-20, 20-22, 24-26

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραΐτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 8, Λοΐζος, Κρητικός 1, Δομπρής 1, Τζηράς 5, Ιωάννου 1, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 4, Κοτανίδης

ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν, Μπολάερς 4, Ντεβίς 2, Κάουβενμπεργκς 4, Ντένερτ, Καντέλ, Ντανς, Νεβίλ, Κεντζιόρα 5, Βανκόσεν,  Στράουβεν, Μπολάερς 2, Κερίμι 4, Ντε Μπόιλ 4

Διαιτητές: Τσερνάβσκις – Μπογκντάνοβς (Λετονία) Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος)

Δίλεπτα: 2-7 Πέναλτι: 2/2-3/3