Ήττα στο ντέρμπι με Αμπελόκηπους για ΑΕ Κομοτηνής

Την ήττα με 3-0 σετ από την Ελπίδα Αμπελοκήπων εντός έδρας γνώρισε στα πλαίσια της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου υποομίλου του Β’ ομίλου της Α2 κατηγορίας βόλεϊ των ανδρών η ΑΕ Κομοτηνής.

Η ομάδα της Ροδόπης με τρίποντο θα επέστρεφε στην κορυφή και θα περίμενε το αποτέλεσμα στον αγώνα του Άθλου με τη ΓΕΑ για να έβλεπε αν θα έκανε Χριστούγεννα στην 1η θέση. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, με την Ελπίδα να παίρνει καθαρή νίκη στην Κομοτηνή και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ. Η Α.Ε.Κ. πάλεψε τα δύο πρώτα σετ και τα έχασε στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν εύκολα στο τρίτο.

Έτσι το σύνολο του Ηλία Κρεούζη έμεινε στους 19 βαθμούς και ολοκλήρωσε το 2017 στην 4η θέση. Επόμενο παιχνίδι στις 13 Ιανουαρίου του 2018 στην έδρα του Άρη Θεσ/νίκης.

Τα σετ: 24-26, 24-26, 13-25