Έσπασε η κατάρα του τάι μπρέικ για Εθνικό που έφυγε με μεγάλο διπλό απ’ την Αθήνα!

Μετά από 4 αποτυχημένες προσπάθειες, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε την πρώτη του φετινή νίκη σε τάι μπρέικ, επικρατώντας 3-2 σετ του Εθνικού Πειραιά εκτός έδρας.

Σε μία νίκη ψυχολογικής και βαθμολογικής σημασίας οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη έδειξαν αυτό που ήθελε ο προπονητής τους, δηλαδή αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία και πήραν 2 πολύτιμους βαθμούς.

Οι Εβρίτες προηγήθηκαν στο Γυμναστήριο Εσπέρου Καλλιθέας παίρνοντας το 1ο σετ με 25-18, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-16 και έκαναν την ανατροπή με 25-19. Ωστόσο, η θρακιώτικη ομάδα προχώρησε στη δική της ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 με 25-23 και κατακτώντας το 5ο σετ με 15-12 πανηγύρισε τη νίκη. Μάλιστα, στο τελευταίο αυτό σετ ο Εθνικός είχε προβάδισμα 11-5, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 12-11, με τους Αλεξανδρουπολίτες όμως να δείχνουν χαρακτήρα και να τελειώνουν το ματς.

Εξαιρετικό παιχνίδι από Βελίτσκοβιτς και Παγιάν που σημείωσαν από 24 (με 5 άσους) και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Χατζόπουλος πήρε 4 πόντους από μπλοκ.

Ο Εθνικός με αυτή τη νίκη πέρασε 2 βαθμούς μπροστά από την Κηφισιά η οποία χθες ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό κι ανάλογα με το ποια θα είναι τα αποτελέσματα στα παιχνίδια Παμβοχαϊκός – Νίκη Αιγινίου & Παναχαϊκή – Ηρακλής Θεσ/νίκης που ακολουθούν μπορεί να βρεθεί μέχρι και 5ος.

Επόμενο παιχνίδι για τον Εθνικό τη Δευτέρα στις 19:00 εντός έδρας απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ των Εβριτών Κωνσταντινίδη & Κουμεντάκη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 7-16, 13-21, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-16

3ο σετ:΅8-4, 16-11, 21-14, 25-19

4ο σετ: 5-8, 12-16, 20-21, 23-25

5ο σετ: 2-5, 4-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-16, 25-19, 23-25, 12-15) σε 119′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (8/24 πε., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Τουρνάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νάιτ 26 (24/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίφερτ 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 27 (20/34 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 34% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/4 επ.) / Αδαμόπουλος (λ, 44% υπ. – 16% άριστες), Βολουδάκης (λ, 25% υπ. – 13% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης 1 (1 άσσος), Ράμος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (20/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 10 (5/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καβαρατζής 4 (4/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 24 (18/31 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 28% άριστες), Χριστόφας 10 (9/15 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. – 39% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπίκος.

Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP Βίκος της 7ης αγωνιστικής ο ακραίος του Εθνικού Πειραιώς Κυριάκος Σπυριούνης. Την απονομή έκανε ο εμβληματικός φίλαθλος του συλλόγου Γιάννη Ματζουράνης ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου, μεταξύ αυτών και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ Γιώργος Καραμπέτσος.