Η κατάρα του 5ου σετ συνεχίστηκε για Εθνικό που ηττήθηκε από Παμβοχαϊκό

Την 3η του συνεχόμενη εντός έδρας ήττα σε τάι μπρέικ γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που μετά τη νίκη του στην Πάτρα, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο «σπίτι» του.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, όπως άλλωστε δήλωσε και ο ίδιος ο προπονητής στο SportsAddict, δεν έβγαλε αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία και στο τέλος των σετ και το πλήρωσε.

Ο Παμβοχαϊκός του Εβρίτη προπονητή Κώστα Δεληκώστα πήρε το 1ο σετ με 25-17 με τον Γκλάντστοουν να ξεχωρίζει στην αρχή του ματς, ενώ ήταν και ένας απ’ τους καλύτερους της αναμέτρησης γενικότερα.

Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 με 25-19 με τον Βελίτσκοβιτς, αλλά και τον Παγιάν που έκανε ντεμπούτο να είναι σε καλή μέρα και να οδηγούν τους Θρακιώτες στο σκοράρισμα αφού πέτυχαν έκαστος από 21 πόντους.

Το 3ο σετ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση. Ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με 23-20, το οποίο μάλιστα έκανε ο Χατζόπουλος μετά από μία φάση διαρκείας με εκατέρωθεν άμυνες. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το σετ και να κάνουν την ανατροπή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και αυτήν της Βόχας να το κατακτά τελικά με 31-29.

Στο 4ο σετ ο Εθνικός επέστρεψε δυναμικά και το πήρε με 25-22, αλλά στο τάι μπρέικ για ακόμα ένα ματς δεν μπόρεσε να φύγει νικητής, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 15-12 και να παίρνουν τους 2 βαθμούς.

Εξαιρετικοί για τον Παμβοχαϊκό ο πρώην του Εθνικού Παλέντζας που ήταν και πρώτος σκόρερ της ομάδας του και του αγώνα με 23 πόντους, αλλά και ο πρώην αρχηγός των Εβριτών Ανέστης Δαλακούρας (18 πόντοι, 17/35 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 60% άριστες). Σταθερός και ο έτερος Εβρίτης Δημήτρης Γκαράς.

Το γήπεδο δεν γέμισε, αλλά οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» στήριξαν με όλες τους τις δυνάμεις τους παίκτες του Εθνικού.

Παράπονα για τη διαιτησία σε ακόμα ένα ματς από τον Σάκη Μουστακίδη, ο οποίος όμως σε δηλώσεις του στο SportsAddict μετά το τέλος του ματς δεν στάθηκε σε αυτήν, αλλά στην εμφάνιση των παικτών του.