Πήρε το εβρίτικο ντέρμπι με Βύσσα η Νίκη και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα!

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο εβρίτικο ντέρμπι με τον ΑΟ Νέας Βύσσας στο κλειστό «Σοφία Κανίδου».

Μπορεί η Βύσσα να πήρε το 1ο σετ με 25-17, κάνοντας μάλιστα ένα σερί 7-0 στο 12-11 της Νίκης για να προηγηθεί με 18-12, όμως η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στα επόμενα τρία σετ έφυγε με το τρίποντο από την Ορεστιάδα.

Βασιζόμενη στο πολύ καλό σερβίς και στην αμυντική της λειτουργία, η ομάδα του Γιάννη Ανδρεάδη δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων οι οποίες βρέθηκαν σε κακή μέρα. Η Νίκη αφού ισοφάρισε σε 1-1 με 25-17, πήρε τα άλλα δύο σετ με 25-13 και έφτασε τους 14  βαθμούς στη βαθμολογία, περνώντας 2 μπροστά από την συντοπίτισσα της και βάζοντας «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Με το ματς Νέα Γενεά – Ελπίς Αμπελοκήπων που είναι σε εξέλιξη, πέφτει η αυλαία του α’ γύρου του πρωταθλήματος.

Συνθέσεις:

Βύσσα (Βλασακίδης): Μπαρή, Παπαδοπούλου, Μπαρμπούδη, Παπαστεφάνου, Δαμιανίδου, Βεζυργιαννίδου, λ- Λελεντζή (Πεπόνη, Βελικά, Αϊναλή Ι.).

Νίκη (Ανδρεάδης): Σιούγγαρη, Χατζηνικολάου, Νικολαΐδου, Παρισάκη, Καράμπαλη, Καρακύκλα, λ- Καλογεροπούλου (Παπάζογλου, Ζυγερίδου).