Με τον ξανθιώτη επιθετικό Αλέξανδρο Μελισσόπουλο να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Ηρόδοτου στον 8ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, η ομάδα της Κρήτης πήρε εντυπωσιακό διπλό με 2-1 στην έδρα του Αιγάλεων.

Στο 73′, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 με κεφαλιά του Αλέξη Μελισσόπουλου, όμως δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση. Ο Βέρμπης με κεφαλιά επίσης έκανε το 1-1 κι έφερε αμέσως το παιχνίδι στα ίσα. Τελικά, οι Κρητικοί πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό, χάρη στο τέρμα του Μωραΐτη στο 83ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα οπού προπονητής είναι ο πρώην της Ξάνθης, Μανώλης Παπαματθαιάκης, βρίσκεται μετά απο 6 αγωνιστικές στην κορυφή του ομίλου έχοντας 16 βαθμούς, πέντε περισσότερους απο τον δεύτερο Ατσαλένο! Η ομάδα του Ηρόδοτου μετρά 5 νίκες και μια λευκή ισοπαλία στην Αθήνα με τον Ηλυσιακό.