Με το αριστερό στην έδρα του ο Εθνικός που λύγισε στο ται μπρέικ απο τη Νίκη Αιγινίου!

Με το αριστερό μπήκε στα εντός έδρας παιχνίδια η ομάδα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ απο τη Νίκη Αιγινίου, στην πρωτεύουσα του Έβρου. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Σάκη Μουστακίδη στο 2-7 του 5ου σετ με κίτρινη – κόκκινη.

Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στο Λιγκ Καπ στον όμιλο του Αιγινίου και ο Εθνικός είχε νικήσει. Η ομάδα του Εβρου έκανε συνολικά 43 λάθη (έναντι 34 της Νίκης) και έχασε 17 σερβίς. Αυτή τη φορά φάνηκαν τα κενά του Εθνικού στη θέση του διαγωνίου, ενώ στο 4ο σετ ο Μουστακίδης γύρισε τον Καβαρατζή από διαγώνιο σε ακραίο και πέρασε διαγώνιο τον Βελίτσκοβιτς.

Η Νίκη είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ που σημείωσε 19 πόντους με 16/22 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό 73%, ενώ ήταν καλύτερη σε μπλοκ και σερβίς στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο 5ο σετ η Νίκη ξέφυγε 5-2 και με ένα μπλοκ άουτ και μία άμυνα άνοιξε τη διαφορά σε 7-2. Αυτές τις δύο φάσεις αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι με τον Μουστακίδη να διαμαρτύρεται και να δέχεται την αποβολή. Ο Εθνικός παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 αλλά η Νίκη την κατάλληλη στιγμή με τον Στρούγκαρ και τον Ροντρίγκεζ πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Να σημειωθεί πως και πάλι με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο Λουκούμι.

5ο σετ: 2-5, 3-10, 11-12, 12-15

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στράντζαλης): Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μιλστέιν 1 (άσσος), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32% αριστες), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.-29% άριστες), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης.