Μέτρησε η εμπειρία της Ολυμπιάδας έναντι της νεότητας του Αρίωνα (photos)

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ διεξήχθη την Κυριακή η αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης και Αρίωνα Ξάνθης στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Ολυμπιάδα φάνηκε να προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 18-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα συνέχισε με το ίδιο τέμπο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32-26.

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τη διαφορά πόντων να ανεβαίνει στο +10 με σκορ 49-38. Στη τέταρτη περίοδο ο Αρίωνας πίεσε τους γηπεδούχους κάποιες φορές σε όλο το γήπεδο για να μειώσει τη διαφορά. Παρ’ όλα αυτά, η Ολυμπιάδα κατάφερε με καλό passing game να διατηρήσει αλλά και να αυξήσει τη διαφορά. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αρίωνα δέχτηκε τεχνική ποινή λόγω έντονων παραπόνων στη διαιτησία.

Η αναμέτρηση τελείωσε με σκορ 67-53.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 32-26, 49-38, 67-53

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος Π.): Βλούνταρτσικ, Γαλατάς 2, Γιαβρίδης 19(4), Δελχανίδης, Δρούμπαλης,  Καραμπατζάκης 2, Κανδύλης 20, Κελεπεκίδης, Λιαλιάρης 8(2), Πασσιάς 13(1), Τσιφλίκογλου, Φυδανίδης 3(1).

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος Χ.): Αμοιράς 11(1), Αμπεριάδης 9(2), Αρβανιτίδης 4(1), Δημητρόγλου, Ιακωβίδης 2, Καλιαμπάκας 13(2), Καραμάνης 2, Μπουτσακτσή 10, Τσίτσος , Φώτης 2, Χριστοφορίδης.