Πρεμιέρα με ήττα στην Ολλανδία για την Εθνική χάντμπολ

Την ήττα από την Ολλανδία με 29-20 γνώρισε η Εθνική Ανδρών του Εβρίτη Βαγγέλη Αραμπατζή στο πρώτο της παιχνίδι για τον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει σήμερα στην Ελλάδα, όπου και θα προετοιμαστεί για το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Τουρκία, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή στις 19:00 (ΕΡΤ3) στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ.

Το ματς

Το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλό, αφού προηγήθηκε 4-2 (6:19) με τον Νικολαΐδη και 5-3 (7:39) με τον Παπαδόπουλο, ενώ κράτησε την πρωτοπορία και έως το 6-5, το οποίο διαμόρφωσε ο Μάλλιος στο 10:18.
Στη συνέχεια οι Ολλανδοί σημείωσαν τρία συνεχόμενα γκολ με τον Χάγκεν και έφτασαν στο 8-6 (13:20), ενώ στο ενδιάμεσο ο Παπαδόπουλος είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι από εκτέλεση πέναλτι.
Ο Τζηράς με ωραίο σουτ από θέση εξτρέμ έκανε το 8-7 (14:04), αλλά ακολούθησε ένα κακό δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 6 τερμάτων (15-9) με επιμέρους σκορ 7-2.

Σε αυτό το διάστημα η Εθνική δυσκολευόταν να βρει επιθετικές λύσεις, με εξαίρεση τη θέση του πίβοτ, όπου ο Παπαδόπουλος ήταν πολύ καλός.

Αυτό άλλαξε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 3-0 σερί μείωσε σε 15-12 με τον Χερουβείμ να σκοράρει στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία ανέκτησε γρήγορα και πάλι διαφορά 5 γκολ (17-12) στο 32’, ενώ στο 41’ η διαφορά έφτασε τα 7 γκολ (22-15) για πρώτη φορά στο ματς.

Η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και με σερί 3-0 μείωσε σε 22-18 με τον Ζαμπούνη στο 44’ και τον Λοίζο (μπήκε αντί του Τσιλιμπάρη στο 20’ με το σκορ στο 12-8) να έχει κάποιες καλές στιγμές κάτω από τα δοκάρια.

Η Εθνική μάλιστα είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί για τα καλά στο ματς, όταν έπαιξε με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Λίντερς με τρία δίλεπτα.

Όμως κακή συγκέντρωση οδήγησαν σε εύκολα λάθη με τους Ολλανδούς να «κλειδώνουν» το ματς, όταν μετέτρεψαν το 23-19 (50’) σε 27-19 στο 56’. Στα τελευταία λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό 29-20.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 29-20

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-7, 11-8, 14-9, 15-12 (ημχ.), 18-14, 21-15, 22-18, 23-18, 26-19, 29-20

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Έρλινγκουρ Ρίτσαρτσον): Ράβενσμπεργκεν, Μπάιγενς 3, Λίντερς 1, Σλούιτερς 1, Στέινς Λ. 5, Σάγκεν 12, Μπάαρτ 2, Στέινς Ι. 1, Άνταμς 2, Σμιτς, Μπουμχούβερ 1, Τζέρι, Σμιτ, Έιλερς, Φάλκε, Ρέμερ 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Κωστακίδης, Μπασμαλής 1, Αραμπατζής, Νικολαϊδης 1, Μυλωνάς, Μάλλιος 4, Λοίζος, Πασσιάς, Παπαδόπουλος 8, Τζηράς 2, Χερουβείμ 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Γουργούμης, Ζαμπούνης 2.

Διαιτητές: Κράουζε- Πέντερσεν (Δανία), Παρατηρητής: Βίτζουμ (Ελβετία)
Κόκκινη: 47:48 Λίντερς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 6/7-5/8

Βαθμολογία 5ου Ομίλου
1. Ολλανδία 2 (29-20)
2. Τουρκία 1 (27-27)
3. Βέλγιο 1 (27-27)
4. Ελλάδα 0 (20-29)

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Γραμματικός δήλωσε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Σίγουρα δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση, ούτε και από την διαφορά των γκολ. Ξέραμε με ποια ομάδα παίζαμε. Έχουν χτίσει μια συγκεκριμένη φιλοσοφία τα τελευταία χρόνια και στο ανδρικό και γυναικείο χάντμπολ. Το 80% των παικτών τους παίζουν Γερμανία και Γαλλία. Έχουμε να συζητήσουμε αρκετά πράγματα με τα παιδιά. Προφανώς δεν μπορούμε να λύσουμε προβλήματα, όπως η ταχύτητα, αλλά επιβάλλεται να είμαστε συγκεντρωμένοι σε όλο το ματς. Σήμερα αυτό το κάναμε για 40-42 λεπτά. Είναι μόλις το πρώτο ματς του ομίλου. Πρέπει να παρουσιαστούμε στο παιχνίδι με την Τουρκία εντελώς διαφορετικοί. Πιστεύω ότι είμαστε σε θέση να το κάνουμε».