Με γκολ του αμυντικού της Κ17 της Ξάνθης Κώνσταντίνου Θυμιάνη, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Εθνική Παίδων επικράτησε 3-2 της αντίστοιχης της Ελβετίας στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων, ενόψει των υποχρεώσεών τους για τα προκριματικά του EURO 2017-18.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό αλλά μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Τζίμα (52’) και Γκοτζαμανίδη (61’) γύρισε το παιχνίδι. Οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο 79ο λεπτό αλλά δύο λεπτά αργότερα (80’+1’) ο Θυμιάνης έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Πέμπτη 28/9/2017.

Ελλάδα: Ταλιχμανίδης (41’ Μανδάς)- Λιάβας (41’ Τζαβίδας), Θυμιάνης, Καραγιάννης, Γκοτζαμανίδης, Βουτσάς, Γιαξής (41’ Φέκκας), Τζίμας (62’ Μασούρας), Αλεξανδρόπουλος (62’ Κοτσόπουλος), Σερπέζης (41’ Μαρτίνης), Βρακάς (75’ Γώγος).