Οι Xanthi Runners δήλωσαν παρών και στον 31ο Ορειβατικό Μαραθώνιο Ολύμπου!

Την Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2017, διεξήχθη ο αγώνας ορεινού τρεξίματος τον οποίο διοργανώνει εδώ και 31 συναπτά χρόνια με επιτυχία ο Ε.Ο.Σ. Θεσσαλονίκης στο μυθικό «βουνό των θεών» τον Όλυμπο, απόστασης περίπου 40 χιλιομέτρων.

Mε αφετηρία την θέση ‘ΣΤΑΥΡΟΣ’, όπου βρίσκεται το καταφύγιο του συλλόγου “ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΟΥΝΤΟΛΑΣ” και τερματισμό στο Λιτόχωρο, σε υψόμετρο 300 μ., μετά από μια μεγάλη υψομετρική διακύμανση, αφού η αφετηρία βρίσκεται στα 920 μ. και το υψηλότερο σημείο, το οροπέδιο των Μουσών, στα 2.650μ.

Φυσικά από αυτή την διοργάνωση ήταν αδύνατο να λείψει η παρουσία των μελών των Xanthi Runners, που για ακόμη μια φορά έδωσαν την δυναμική τους παρουσία σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και τερματίζοντας όλοι μέσα στο επιτρεπτό χρονικό όριο των δέκα (10) ωρών που ορίζει η διοργάνωση τους επιτυχόντες,.

Αναλυτικά η σχετική ενημέρωση αναφέρει:

Ειδικά θα πρέπει να σταθούμε και να δώσουμε δημοσίως συγχαρητήρια στον γιατρό και μέλος μας Παναγιώτη Σιδηρόπουλο, γιατί κατάφερε να τερματίσει 9ος στη γενική κατάταξη και πρώτος στην ηλικιακή του κατηγορία εάν η διοργάνωση είχε αθλοθετήσει νικητές τους 3 πρώτους άνω των 50 ετών και όχι άνω των 55 ετών. με χρόνο 20 ώρες, 25 λεπτά και 44 δεύτερα. Ο Παναγιώτης καταθέτοντας ψυχή και σώμα, και μετά από μία πτώση η οποία ευτυχώς τελικά δεν του στοίχισε παρά μόνο κάποιες εκδορές και μερικά λεπτά από την τελική του επίδοση, τερμάτισε ακριβώς σε πέντε (5) ώρες, χάρηκε ιδιαίτερα αυτή του την επιτυχία και μαζί μ’ αυτόν χαρήκαμε όλοι. Διάκριση είχαμε και στις γυναίκες από την αθλήτριά μας Τάρρου Κυριακή η οποία τερμάτισε και κατέλαβε την εκατοστή εξηκοστή (160) θέση και πέμπτη στην γενική κατηγορία Γυναικών, σημειώνοντας χρόνο επτά ώρες και τριάντα επτά λεπτά (7:37) και από την Μαρία Μπουγιουκλή η οποία τερμάτισε και κατέλαβε την εκατοστή εβδομηκοστή έννατη (179) θέση και όγδοη στην γενική κατηγορία Γυναικών, σημειώνοντας χρόνο επτά ώρες και τριάντα επτά λεπτά (7:51).
Επίσης πολλά συγχαρητήρια θα πρέπει να δώσουμε σε όλα τα μέλη μας και τους ευχαριστούμε που για άλλη μια φορά τίμησαν τον Σύλλογο μας με την συμμετοχή τους στον παραπάνω αγώνα και τους ευχόμαστε καλή αποκατάσταση, υγεία και δύναμη για το μέλλον.
Στον φετινό Ορειβατικό Μαραθώνιο τερμάτισαν 288 από τους 303 συνολικά αθλητές που έλαβαν μέρος.