Πρωτιά για Παπαχρήστου και Δουβαλίδη, εξαιρετικός ο Δουλγέρης! Ο απολογισμός των Θρακιωτών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Στην Πάτρα ολοκληρώθηκε το Σάββατο η πρώτη μέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Στίβου, εκεί όπως αναμενόταν ο Δραμινός Κώστας Δουβαλίδης στα 110 μέτρα μετ’ εμποδίων και η Βούλα Παπαχρήστου, σύζυγος του ξανθιώτη Λάζαρου Χαριτωνίδη, στο τριπλούν πήραν την πρώτη θέση.

Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν η νικήτρια στο τριπλούν των γυναικών με 14,07 μ. (0,3), κάνοντας μόνο τα τρία από τα έξι άλματα του αγώνα. Η αθλήτρια επέλεξε να μην κάνει όλα τις τα άλματα, καθώς αύριο θα αγωνιστεί και στο μήκος.

Απο εκεί και πέρα έντονη ήταν παρουσία των Θρακιωτών στην πρεμιέρα των αγώνων, με την καλύτερη παρουσία να έχει ο Κομοτηναίος Γιάννης Δουλγέρης, με τον πρωταθλητή του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να προκρίνεται στον μεγάλο τελικό των 100μέτρων, οπού εκεί κατέλαβε την 7η θέσηη με χρόνο 10,80.

1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.19 (0.0)

2. Νυφαντόπουλος Γιάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.37 (0.0)

3. Τριβυζάς Παναγιώτης (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 10.43 (0.0)

4. Μουντρίχας Προκόπιος (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 10.58 (0.0)

5. Ζήκος Κωνσταντίνος (ΓΕΑ Τρικάλων) 10.63 (0.0)

6. Δαμίρης Αναστάσιος (ΓΑΣ Χολαργού) 10.75 (+0.5)

7. Δουλγέρης Γιάννης (Πρωτ/των Κομοτινής) 10.80 (0.0)

8. Πατρινιός Γιάννης (Μεσσηνιακός) 10.84 (+0.5)

Σε αντίθεση με τον Δουλγέρη, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό ο νεαρός Γιώργος Σιταρίδης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που με χρόνο 11,16 κατέλαβε την 25η θέση στα 100μέτρα ανδρών. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πέτρος Καραβέτης του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης που κατέλαβε την 13η θέση στα 110 μέτρα μετ’ εμποδίων με χρόνο 15,27.

Καλές εμφανίσεις είχαμε και στις γυναίκες, με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής να καταλαμβάνει την 17η θέση στα 100 μέτρα με επίδοση 12,41. Ενώ 18η αναδείχτηκε στο τριπλούν η Τριανταφυλλιά Κρεμμύδα επίσης του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής με άλμα στα 11,32 εν αντιθέσει με την Σπυριδούλα Ναζίρη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που έκανε τρία άκυρα άλματα. Δεν κατάφερε να τερματίσει στον προκριματικό των 100μέτρων με εμπόδια η Άλκηστις Γεωργίου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής.

Οι αγώνες συνεχίζονται  την Κυριακή, οπού και εκεί θα υπάρχει  έντονη Θρακιώτικη παρουσία, με το Sportsaddict πιστό στα μεγάλα ραντεβού του Θρακιώτικου αθλητισμού να σας μεταφέρει τον απολογισμό των αθλητών μας.