Έκανε το 1-1 ο Παναθηναϊκός, 84-80 στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό

Δεν «έσπασε» το ΟΑΚΑ! Με καθοριστικούς τους Μπουρούση και Παππά, ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά μετά το 2014, νίκησε στην έδρα του (84-80) τον Ολυμπιακό σε τελικό της Α1, κάνοντας το 1-1 στη σειρά!

Μία έκπληξη στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού, καθώς ξεκίνησε ο Ρίβερς στο «3», μαζί με τους Μπουρούση, Σίνγκλετον, Φελντέιν και Καλάθη. Από την άλλη, ελλείψει του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός είχε τον Γκριν στη θέση του, παρέα με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπαπέτρου και Μάντζαρη.

Καλό ρυθμό είχε το ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τους «πράσινους» να παίρνουν ένα προβάδισμα από νωρίς (8-5) και με τα καλά ποσοστά στην περιφέρειά τους, να πηγαίνουν στο +4 (11-7), με τους «ερυθρόλευκους» να μην είχαν δημιουργία και να αναλώνονταν σε ατομικές προσπάθειες. Έκτοτε, το τέμπο έπεσε, με το παιχνίδι να γίνεται πιο σκληρό και αργό και αυτό να βολεύει τους Πειραιώτες, οι οποίοι μέσα από την άμυνά τους και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα, ισορρόπησαν την κατάσταση (13-13), στα 2:30’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν «μπλοκάρει» επιθετικά, σκοράροντας μόνο με βολές, με εκείνους του Σφαιρόπουλου να συνεχίζουν έχοντας υπομονή στο παιχνίδι τους για το +3 (15-18), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-20), χάρη στον Παπανικολάου.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε κυρίως με βολές, με τον Παπανικολάου από την άλλη να «διαβάζει» καλά τα «μις ματς» και να διατηρεί μπροστά τον Ολυμπιακό (23-27), στο πρώτο δίλεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Πασκουάλ «επιστράτευσε» τους Γκάμπριελ, Γκιστ και Τζέιμς, οι οποίοι άνοιξαν τον ρυθμό των γηπεδούχων και με ένα 5-0, πέρασαν ξανά μπροστά (28-27). Ο Αγραβάνης –με ένα «τρελό» τρίποντο- έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους Πειραιώτες (28-30), αλλά ο Τζέιμς έσπρωξε το «τριφύλλι» στο ανοικτό γήπεδο και με ένα 7-0 πήγε στο +5 (35-30), στα τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου «απάντησαν» με άμυνα, «φρενάροντας» για άλλη μία φορά τον ρυθμό και χτυπώντας με τον Γιανγκ μέσα από το «ζωγραφιστό», ισοφάρισαν (35-35). Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, ακολούθησε μία ανταλλαγή καλαθιών, με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 41-39 του πρώτου μέρους.

Με οδηγό την άμυνα και τον Πρίντεζη επιθετικά, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο ντέρμπι (43-45), μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια, «μίλησαν» οι προσωπικές ενέργειες -με Μπουρούση από τη μία και Γκριν από την άλλη- για τις δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει ξανά στην ισοπαλία (48-48), στα μισά. Όμως, σ’ αυτή τη «μονομαχία» μόνο ο Έλληνας σέντερ έμεινε στα ίδια –κάνοντας δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ- και έτσι το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +5 (55-50), στα τρία λεπτά πριν το τέλος τη τρίτης περιόδου. Εκεί, φάνηκε χρήσιμος ο Αγραβάνης για τους «ερυθρόλευκους», καθώς με τις καλές του άμυνες και τα ριμπάουντ που μάζευε, κρατούσε κοντά τους Πειραιώτες (56-53). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν λάθη και ο Τζέιμς με τρεις εύστοχες ελεύθερες βολές έστειλε τους γηπεδούχους στο +6 (59-53).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Γουότερς με λέι απ μείωσε για τον Ολυμπιακό (59-55), με το τρίποντο του Παππά να στέλνει τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +7 (62-55). Οι «ερυθρόλευκοι»… απάντησαν μέσα από τα επιθετικά τους ριμπάουντ και με μεγάλα τρίποντα των Πρίντεζη και Γκριν, έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-63). Εκεί, ήταν η σειρά του Γκάμπριελ να αποτελέσει τον καθοριστικό παίκτη του «τριφυλλιού», στο οποίο έδινε σημαντικές ανάσες (71-66), αλλά από την άλλη και ο Γκριν συνέχισε το… βιολί του (71-69). Στη συνέχεια, οι Μπουρούσης και Παππάς πήραν τους γηπεδούχους στις πλάτες τους και εκείνοι ξέφυγαν στο +7 (78-71), στα 2:30’’ πριν τη λήξη. Ο Μάντζαρης «ξεκόλλησε» (78-73) τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αφού έβγαλαν μία άμυνα, είδαν τον Πρίντεζη να πετυχαίνει το τρίποντο (ύστερα από άλλο ένα «ερυθρόλευκο» επιθετικό ριμπάουντ) και να ρίχνει τη διαφορά στο καλάθι (78-76), στα 55’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Τζέιμς έδωσε… οξυγόνο (80-76) στον Παναθηναϊκό, με τους Πρίντεζη-Μπιρτς να αστοχούν διαδοχικά για την απάντηση του Ολυμπιακού. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η αναμέτρηση πήγε στις βολές, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Φελντέιν 6 (2), Μπουρούσης 12 (6 ρ.), Σίνγκλετον 9 (2), Καλάθης 8 (10 ρ. 3 ασ.), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5/6 τρ.), Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9 (1 τρ., 6 ασ.), Πρίντεζης 15 (6 ρ., 5 ασ.), Μπιρτς 1, Γιανγκ 4, Γουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Παπανικολάου 12..gr

Πηγή: sport-fm.gr