Νίκησε την Αυστρία και έκανε το 2 στα 2 η Εθνική!

Μετά τη νίκη επί της Μολδαβίας στην πρεμιέρα, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 3-2 σετ της Αυστρίας στη 2η αγωνιστική των προκριματικών για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα βόλεϊ.

Με σφραγίδα Θανάση Πρωτοψάλτη και στα τρία νικηφόρα σετ, η Εθνική βόλεϊ κέρδισε 3-2 την Αυστρία, αγκάλιασε τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης και αύριο (21:00, ΕΡΤ3) θα διεκδικήσει την πρώτη κόντρα στη γηπεδούχο και φαβορί του ομίλου, Ολλανδία.

Ο κοντόσωμος, πλην γίγας Πρωτοψάλτης τελείωσε το ματς με επίθεση από τις άκρες, έγραψε το15-13 του ται μπρεικ, όπου η Αυστρία προηγήθηκε 7-5. Η ελληνική ομάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, ισοφάρισε 7-7 με μπλοκ του Πανταλέοντα και προηγήθηκε 8-7 με επίθεση από την πίσω ζώνη, αλλά ο διαιτητής Παβλόφ διέγνωσε ότι πάτησε την γραμμή των τριών μέτρων και μετέτρεψε το σκορ σε 7-8.

Μάταια ο δεύτερος του έκανε νόημα ότι έκανε λάθος, αλλά ω γέγονε γέγονε. Το σετ πήγαινε στη συνέχεια πόντο-πόντο, με τον Κοκκινάκη να παίρνει τη θέση του Φράγκου στην πίσω ζώνη. Ο παίκτης του Ολυμπιακού έκανε δυο καλά φλότινγκ σέρβις και ανάγκασε αρχικά τον διαγώνιο Μπούσεγκερ να καρφώσει άουτ και στη συνέχεια να πέσει σε μπλοκ του Πρωτοψάλτη. Νέο άουτ του Μπούσεγκερ έφερε το 11-14, αλλά τα χαμόγελα πάγωσαν μετά από άσο των Αυστριακών στον Κοκκινάκη, Η επιστροφή του Φράγκου συνδυάστηκε με καλοσχεδιασμένη επίθεση με τον Πρωτοψάλτη που έγραψε το 15-13.

Ο “μικρός ήρωας” του αγώνα έβαλε την υπογραφή του και στα δυο πρώτα νικηφόρα σετ που ήταν… ψυχοβγαλτικά. Στο πρώτο έκανε αριστοτεχνικό σερβίς, η μπάλα πέρασε στο τερέν μας και ο Τζούριτς έγραψε το 26-24. Στο δεύτερο δεν χρειάσθηκε τη βοήθεια συμπαίκτη του, αφού με σημάδι στο φιλέ, έστειλε τη μπάλα να αναπηδήσει και να ξεγελάσει τον Αυστριακό λίμπερο που τη βρήκε πεσμένος με την …πλάτη.

Η Εθνική χαλάρωσε στη συνέχεια έχασε εύκολα 25-16 το τρίτο σετ, ο Αρσενιάδης απέσυρε όλη τη βασική εξάδα και στο τέταρτο έγινε μάχη με την Εθνική να προηγείται 18-6, να χάνει 19-21, να ισοφαρίζει σε 23-23 και να χάνει 23-25 με μπλοκ στο Τζούριτς.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Έλληνες να πανηγυρίζουν έξαλλα, αφού στη βαθμολογία μετρούν πρώτα οι νίκες και μετά οι βαθμοί. και γι αυτό το 3-2 μετράει όσο και το 3-0, 3-1.

Ήταν ένα επεισοδιακό ματς με παίκτες να διαπληκτίζονται σε επιτρεπτά όρια και τον Ρώσο διαιτητή να κάνει το μεγάλο λάθος στο ται μπρεικ, που ευτυχώς δεν κόστισε στην Εθνική. Ο Τζούριτς πάτησε με το ένα πόδι, είχε το άλλο στον αέρα κι εκτέλεσε, αλλά η σπουδαία ενέργεια του καταγράφηκε ως λάθος στην πλευρά των Αυστριακών.

Τα σετ: 24-26, 25-27, 25-16, 25-23, 13-15

Αυστρία (Βαρμ): Βοχλφαχρτστάτερ 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ), Κοραϊμάν 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες), Μπέργκερ 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 46% άριστες), Θάλερ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκραμπμίλε 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κρόις –λ (76% υπ. – 62% άριστες) / Μένερ, Τούσχ, Τσας 1 (1/2 επ.), Γιούρκοβιτς, Μίτσελ.

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Τζούριτς 30 (29/55 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/10 επ., 1 άσο), Πανταλέων 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φράγκος 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (15/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου –λ (53% υπ. – 33% άριστες) / Γκαράς –λ, Τερζής, Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου.