Με ήρωα τον Νικοπολίδη junior πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον πρωτάρη Αστέρα (με γκολ του Κανελλόπουλου στο 40′);

Τι κι αν ισοφάρισε οκτώ λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας (με κοντινό σουτ του Τσιριγώτη);

Τι κι αν από το 83’ ως το τέλος της παράτασης έπαιξε με δέκα παίκτες (λόγω αποβολής του Νεοφυτίδη για άσεμνη χειρονομία);

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας U17 για το 2017!

Το 1-1 της κανονικής διάρκειας, λοιπόν, δεν άλλαξε ούτε στην παράταση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Εκεί τη διαφορά την έκανε ο Γιάννης Νικοπολίδης (γιος του παλαίμαχου άσου του Ολυμπιακού). Ο νεαρός τερματοφύλακας είπε “όχι” στους Αντζουλά και Γλέζο και ουσιαστικά… χάρισε την κούπα στην ομάδα του (4-1 το τελικό σκορ στα πέναλτι).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης: Τσιμόπουλος, Διαμαντόπουλος (110’ Μπλάτσος), Φωτόπουλος, Αντζούλας, Χριστόπουλος, Ντίνε (82’ Μαχαίρας), Κωτσόπουλος (58’ Κάρδαρης), Γλέζος, Κανελλόπουλος, Μαρίνος (73’ Ρούνης), Τζίμας (70’ Ζορμπάς)

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πέτρου, Τσέκος, Μαχαίρας

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Παπαγγελής, Γαλούπης (67’ Μαρτίνης), Παπαδόπουλος, Ράμα, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (43’ Τσιριγώτης), Φυτόπουλος (80’ Δήμος), Βοϊλης, Τσερκώνης (36’ Φέκκας), Ζιάκας (58’ Μπουλάρι)

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βεζήρης, Γκοτζαμανίδης

Πηγή: talentabout.gr