Ο Εθνικός νικητής στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης, 58-51 την Ολυμπιάδα (photos)

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι με την Ολυμπιάδα, επικρατώντας 58-51 στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» για το πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, όπως άλλωστε μαρτυράει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (8-7) με αρκετά λάθη και αστοχία εντός πεδιάς, αλλά και δυνατές άμυνες. Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με υψηλό επιμέρους σκορ (30-23), απόρροια της ευστοχίας λόγω καλύτερων επιθετικών επιλογών, καλαθιών στο αιφνιδιασμό, καθώς και των φάουλ που οδήγησαν σε αρκετές ελεύθερες βολές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, παρ’ όλο που η Ολυμπιάδα δημιούργησε τις κατάλληλες προϋποθέσεις και σούταρε πολλά αμαρκάριστα σουτ με ευνοϊκές συνθήκες, παρουσιάστηκε πολύ άστοχη. Ο Εθνικός κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτή την αστοχία της αντιπάλου του και προηγήθηκε με 12 πόντους (51-39). Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Ολυμπιάδα να πλησιάζει στους 3 πόντους, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση, αλλά τα ελεύθερα τρίποντα των παικτών της δεν βρήκαν στόχο. Στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός με επιμέρους σκορ 7-3 μετέτρεψε το 51-48 στο τελικό 58-51 και πήρε τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-7, 38-30 (ημίχρονο), 51-39, 58-51 (τελικό).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Kανδύλης): Σιταρίδης 8, Θεολογίδης 5(1), Αντωνίου 3(1), Φωτιάδης 14(2), Παπαδούδης 17, Μπατμάς 4, Ανδρονούδης, Δαλακούρας 2, Ιωαννίδης, Φυσέκης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τρούπος, Γιαβρίδης): Καπερδανάκης, Καραμπατζάκης 7(1), Γιαβρίδης 19(1), Χατέλος Δ., Μπάτσικας 5(1), Τσιφλίκογλου 11(3), Αγγέλου, Ράπτης, Φυδανίδης 9(1), Θεμελάκης, Παπαγεωργίου, Χαλκιάς.