Δίχως φρένα συνεχίζει την πορεία της προς την άνοδο η ΑΕ Κομοτηνής που πέρασε και απο το Νέο Σκοπό!

Ακόμη μια νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής, σε ακόμη μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Ορφέα Νέου Σκοπού, με την ομάδα της Κομοτηνής να κερδίζει με 68-59.

Όπως αναφέρει το serresbasket, στο πρώτο δεκάλεπτο η Α.Ε. Κομοτηνής αιφνιδίασε τους γηπεδούχους (2-10, στο 3′). Το σύνολο του Φώτη Κοκολιού μείωσε προσωρινά σε 9-11 (5:53), αλλά οι Κομοτηναίοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και η περίοδος έληξε 11-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 για τους Θρακιώτες (15-28, 7:40). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ορφέας «αφυπνίσθηκε», έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και επέστρεψε στο παιχνίδι (27-30, 2:08). Κάποιες κακές επιλογές από πλευράς Σερραίων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «ανασάνουν» (27-35) στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα (31-41). Από το 15′ όμως κι ύστερα οι Σερραίοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο παρκέ πλησιάζοντας στο καλάθι (43-45, 1:20). Το δεκάλεπτο τελείωσε 43-49. Στη τέταρτη περίοδο ο Ορφέας φάνηκε να’ χει διάθεση για κάνει την ανατροπή στο σκορ (47-50, 8:41). Όμως  οι Κομοτηναίοι  με πρωταγωνιστή τον Λεχούδη πέτυχαν 0-9 σερί (47-59 στο 35′) «κλειδώνοντας» το σημαντικό διπλό που διατηρεί την ΑΕΚ σε τροχιά ανόδου καθώς οι Θρακιώτες διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση σε απόσταση αναπνοής απο τον πρωτοπόρο Ίκαρο.

Δεκάλεπτα: 11-21, 27-35, 43-49, 59-68

Διαιτητές: Φούτζηλας-Λουλουδιάδης

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (2), Ιακωβίδης 4, Χατζής 9 (1), Τσανάκας 4, Σύρπας 2, Χατζηανδρέου 25, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής, Καρακάσης, Χαβαλές.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8 (2), Χονδρόπουλος 14 (2), Βάκρινος 2, Λεχούδης 19, Κουτσοβασίλης 5 (1), Καραμπέκης 10, Βαρβαρίδης 2, Παλάκης 6 (1), Λεφής 2, Σαρημπαλίδης, Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης.