Δεύτερη νίκη με Χιμένεθ στον πάγκο για την ΑΕΚ που κέρδισε Λεβαδειακό πριν ανέβει στα Πηγάδια

Μετά το ματς με τον Αστέρα για το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ μέσα σε λίγες μέρες κέρδισε και στην Λιβαδειά, 1-0, για το Κύπελλο, με τον Ισπανό τεχνικό στον πάγκο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Η προσεχής αντίπαλος της Ξάνθης, το Σάββατο στις 19:30 στα Πηγάδια, κατάφερε χωρίς να πιάσει καλή απόδοση να κερδίσει με 1-0 τον Λεβαδειακό στην Βοιωτία με γκολ του Μπακασέτα και να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Μάλιστα για δεύτερο συνεχόμενο ματς, χωρίς να δεχθεί γκολ η ΑΕΚ. Βεβαίως για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να βοηθήσει καταρχήν ο Γιάννης Ανέστης με δυο εντυπωσιακές αποκρούσεις (η μια εξ αυτών στις καθυστερήσεις του ματς) αλλά και το… δοκάρι πάνω στο οποίο κτύπησε η μπάλα σε πλασέ του Σουμπίνιο στο πρώτο ημίχρονο.

Πλέον στην ΑΕΚ στρέφουν την προσοχή τους στο πολύ σημαντικό ματς με την Ξάνθη στα Πηγάδια, εξ΄ου και η απόφαση του Χιμένεθ να μην χρησιμοποιήσει πολλούς βασικούς για να τους έχει ξεκούραστους για την Ξάνθη.