Έχασε και από τον Φοίνικα Σύρου η Ορεστιάδα, δυσκολεύει πολύ η υπόθεση παραμονή

Την 14η της ήττα σε ισάριθμα ματς γνώρισε ο ΑΟ Ορεστιάδας που έχασε και από τον Φοίνικα Σύρου εντός έδρας με 3-0 σετ.

Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Volley League η Ορεστιάδα υποδέχθηκε τον Φοίνικα σε ένα ματς ζωής και θανάτου, όπως είναι όλα τα παιχνίδια άλλωστε για την ομάδα του Έβρου μέχρι το φινάλε της σεζόν.

Οι Κυκλαδίτες πήραν το 1ο σετ με 25-19, το 2ο με 25-21 και το τρίτο με 25-18. Έτσι, η Ορεστιάδα έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 1 βαθμό.

Οι ακρίτες ξεκίνησαν καλά στον αγώνα και μάλιστα πήρε προβάδισμα στο 1ο σετ με 13-10, αλλά ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Νικήτα Εφραιμίδη στο σερβίς έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 15-13. Η Ορεστιάδα ακολούθησε τον Φοίνικα στον πόντο μέχρι το 19-20 αλλά από εκεί και πέρα ο Φοίνικας έκανε τη διαφορά με Μρντακ και Εφραιμίδη. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 3-4 πόντους, ενώ στο 3ο σετ οι ακρίτες πάλεψαν μέχρι το 12-12. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας είχε συνέχεια τον έλεγχο και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Αβραμίδης