Λύγισε στο φινάλε η Ασπίδα που ηττήθηκε στο Ανατόλια!

Το έχει η μοίρα της την φετινή αγωνιστική περίοδο την Ασπίδα Ξάνθης που για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι μπορούσε να φύγει νικήτρια όμως όπως σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας μακριά απο την Ξάνθη δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν για να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα, φεύγοντας ηττημένοι απο το Ανατόλια με 79-76.

Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, όμως στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο που κρίθηκαν όλα η ομάδα της Ξάνθης μπήκε καλύτερα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 69-69, 5′ λεπτά πριν το τέλος όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι σε αντίθεση με τους Ξανθιώτες.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Μελανίδης

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-39(ημίχρονο) ,57-53, 79-76(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 4, Πρωτούλης 11 (1), Βρεττάς 3 (1), Σιώπης 2, Γαλανίδης 12 (2), Μπίλιος, Συμεωνίδης 19, Αζίζης, Σταματογιάννης 7 (1), Τζουβάρας 7, Βεργίνης 12, Κοτσάνος 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος 4, Τσιώγκας, Στεφανίδης 17 (5), Καραμπίνης, Τσιαβές 9 (1), Κουτσογιάννης 11 (1), Ασημάκης 8 (2), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 20 (2), Πετς 5.