Στο 93′ γλύτωσε την γκέλα πριν την Ξάνθη ο Ολυμπιακός! Στο -4 απο τους Θρακιώτες η ΑΕΚ

Με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων απο τον Μαρίν ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε πολύ, έχανε με 0-1 στο ημίχρονο, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης και να πάει την Κυριακή στην Ξάνθη έχοντας το +9 απο τον δεύτερο ΑΟΞ.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ απέναντι στην ομάδα του Ξανθιώτη αμυντικού Μανώλη Μπέρτου, που ήταν εξαιρετικός, χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάσα στο 27′. Στο 54′ ο Φορτούνης με εντυπωσιακό τέρμα κατάφερε να κάνει το 1-1, και στο 93′ σε φάση διαρκείας ο Γερμανός μεσοεπιθετικός Μαρίν με σουτ μέσα απο την περιοχή να νικήσει για δεύτερη φορά τον Ντοναρούμα και να γλυτώσει την ομάδα του απο την γκέλα κόντρα στους “Αρκάδες”.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναιτωλικό του Γιάννη Ματζουράκη μένοντας στο 0-0, με την ομάδα του Πέτρου Μάνταλου να μένει στο -4 απο την δεύτερη Ξάνθη ενώ οι Αγρινιότες που είχαν σε φοβερή βραδιά τον πρώην κίπερ της Ξάνθης Δημήτρη Κυριακίδη έφτασαν τους 16 βαθμούς. Ισόπαλο έληξε και το παιχνίδι της Κέρκυρας με τον Ατρόμητο με 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κόντο να ανοίγει το σκορ για την Κέρκυρα στο 5′ και τον Λε Ταλέκ στο 8′ να κάνει το 1-1.

Νίκη ανάσα με ανατροπή πέτυχε η Λάρισα που αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 απο το γκολ του Κάλβο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, κατάφερε με τέρματα των Ναζλίδη και Γκαγιέχο να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη και να φτάσει τους 13 βαθμούς αφήνοντας την Βέροια στα χαμηλά με τους 8.

Θυμίζουμε η αγωνιστική άνοιξε την Τρίτη με τις εκτός έδρας νίκες της Ξάνθης και του ΠΑΟΚ επι των Ηρακλή και Λεβαδειακού αντίστοιχα, ενώ το μενού της εξ’ αναβολής 1ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται την Πέμπτη με τα παιχνίδια Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα(15:00) και Πλατανιάς – Παναθηναϊκός(19:00)

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΞΑΝΘΗ 0 – 1
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – Π.Α.Ο.Κ. 0 – 1
ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1 – 1
ΑΕΛ – ΒΕΡΟΙΑ 2 – 1
Α.Ε.Κ. – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0 – 0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 2 – 1
05/01/17 15:00 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
05/01/17 19:30 ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ