Έμειναν ζωντανοί οι Κύκλωπες! Α.Σ. Κύκλωπες – Α.Ο. Ιωαννίνων 31-29

Καταθέτοντας “ψυχή” στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι Κύκλωπες, πήραν ένα πολύ σημαντικό δίποντο κόντρα στον ΑΟ Ιωαννίνων σ’ ένα παιχνίδι, που οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα ήταν σχεδόν καταδικαστικό για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Παιχνίδια με τον χαρακτήρα του .. “τελικού” αποτελούν δίκοπο μαχαίρι για οποιαδήποτε ομάδα καλείται να πάρει τη νίκη πάση θυσία, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος οι αθλητές της να λυγίσουν απ’ την επιτακτικότητα της νίκης και το άγχος και να μην καταφέρουν να φτάσουν στον μεγάλο στόχο.

Ένα μπλακ άουτ όπου τίποτα δεν έβγαινε σεάμυνα και επίθεση, πάθανε και οι γηπεδούχοι στον Σαββατιάτικο “τελικό” με τον ΑΟ Ιωαννίνων. Απ’ το 40ό λεπτό μέχρι το και το 48ό λεπτό, οι Κύκλωπες έδειχναν να τα χουν χαμένα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +4 και το 24-28. Εκεί ξεκίνησε και η μεγάλη αντεπίθεση. Αρχικά η ομάδα του Ηλία Τάρε κατάφερε να μειώσει στο 27-28 στο 50′, ενώ κατάφερε να κρατήσει στα 28 γκολ τους φιλοξενούμενους για περίπου 7′ λεπτά (50 μέχρι 57), παίζοντας εκπληκτική άμυνα στην περιφέρεια, με τον Καραβασίλη να αποκρούει τα σουτ που δόθηκαν στους εξτρέμ των Ιωνανίνων, ενώ στην επίθεση Τζίνεβης, Χαριτούδης, Κωστόπουλος, Θεοδώρου και Χαραλαμπίδης έφεραν τούμπα το ματς, βάζοντας σε ρόλο οδηγού την ομάδα τους, με την κερκίδα να “παίρνει τα πάνω” της και να δίνει επιπλέον ώθηση.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 24-28 στο 48′, σε 30-28 στο 58′, πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο, που τους έδωσε την πρώτη εντός παρκέ νίκη τους στην σεζόν, αφού παρά το γεγονός πως τα Ιωάννινα  ισοφάρισαν σε 29-29, οι Κύκλωπες δεν φαίνονταν διατεθειμένοι να φύγουν με κάτι λιγότερο πλην της νίκης, με τον Κωστόπουλο  να κάνει το 30-29 και ενώ οι Κύκλωπες αγωνίζονταν με -2 λόγω δίλεπτων αποβολών και τον Θεοδώρου στην επόμενη φάση (με τους Κύκλωπες πλέον να παίζουν με -1)να κλειδώνει δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, τη νίκη, με την οποία οι Κύκλωπες κλείνουν με έναν ευχάριστο τόνο το 2016, μένοντας ζωντανοί στον πόλεμο της παραμοπνής, με τις μάχες που πρέπει να κερδηθούν το 2017 να είναι πολλές και με τους Κύκλωπες να είναι έτοιμοι και με άλλη ψυχολογία, να τις κερδίσουν!

Πεντάλεπτα: 03-03, 05-05, 08-07, 12-10, 13-12, 16-16 (ημιχ.), 19-20, 21-21, 23-26, 27-28, 29-28, 31-29(τελικό).

Α.Σ. Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Ρουμελιώτης, Ξηρόπουλος, Ξενοπανάγος, Καραβασίλης, Χαριτούδης (5), Λαιλισίδης (1), Σέλκος, Κωστόπουλος Ι. (5) , Κωστόπουλος Β., Τζίνεβης (7), Ιβόσεβιτς, Μπασδάνης, Χαραλαμπίδης (5), Θεοδώρου (5), Πιστόλας.

Α.Ο. Ιωαννίνων: Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (3), Γκρουδής, Γότσης (5), Κοσσαράς (1), Ττσούκας (3), Βέλλιος, Χριστακόπουλος (8), Σισμανίδης (8), Εφαπλωμάτας (1), Μπόγας.

Περισσότερα για το ματς αλλά και πλούσιο φωτορεπορτάζ απ’ την Παναγιώτα Τσικάκη, σε επόμενη ανάρτηση …