Αποχαιρέτησε το κοινό της για το 2016 με ακόμη μια νίκη η Ασπίδα Ξάνθης!

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για το 2016 η Ασπίδα Ξάνθης που επιβλήθηκε με 69-60 της Γέφυρας στο κατάμεστο για ακόμη μια φορά κλειστό γυμναστήριο “Χριστίνα Χριστοδούλου” του Ευμοίρου.

Η ομάδα της Ξάνθης ξεκίνησε καλύτερα είχε το προβάδισμα όμως μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου τους έδωσε το προβάδισμα με 13-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης ήταν “χάρμα οφθαλμών” με άμυνα για σεμινάριο και μια επίθεση να βγάζει φωτιά η ομάδα της Ασπίδας έτρεψε σερί 24-11 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 9(37-28) πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά μείωσαν στο καλάθι όμως το “ξέσπασμα” των γηπεδούχων στο φινάλε της περιόδου ανέβασε τον δείκτη του σκορ ακόμη σε υψηλότερα νούμερα, με το +13 να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξανθιώτες έλεγχαν τον αγώνα και όποτε προσπαθούσαν οι παίκτες της Γέφυρας να κατεβάσουν το σκορ έβρισκαν τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση και κρατούσαν με άνεση μέχρι το φινάλε απόσταση ασφαλείας, για να φτάσουν στο τελικό 69-60 που δίνει την δυνατότητα στους Ξανθιώτες να ανεβούν ακόμη ψηλότερα στην βαθμολογία.

Δεκάλεπτα: 13-17, 37-28(ημίχρονο), 55-41, 69-60(τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ελευθεριάδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης, 9(1), Γρούδος 4, Τσιώγκας 3(1), Στεφανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 17(1), Κουτσογιάννης 13(1), Ασημάκης 11(1), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης, Πετς 8(1).

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 2, Δανάκης 19(5), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3(1), Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17(1), Βογιατζής 10(1), Ιατρίδης, Ταραμάς 2, Μπίσκας, Καρούζος 7.