Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν στη Δράμα οι Κύκλωπες: ΓΣ Δράμα 86 – ΑΣ Κύκλωπες 31-22

Τις προβλέψεις πριν το ματς, που την ήθελαν φαβορί για επικράτηση, επαλήθευσε η ομάδα της Δράμας 86′ που κατάφερε να επιβληθεί των Κυκλώπων στην πόλη της Ανατολικής Μακεδονίας, κερδίζοντάς τους με 31-22 και έχοντας πάρει απ’ την αρχή του ματς το προβάδισμα.

Οι Κύκλωπες ήταν για 25′ λεπτά μέσα στο ματς, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, επήλθε μια κατάρρευση, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, με την Δράμα να κάνει το 13-8, 17-8 και να πηγαίνει με ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συντηρούσαν αυτή την διαφορά ασφαλείας έναντι των αντιπάλων τους, με την ομάδα του Ηλία Τάρε να επιχειρεί να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι απ’ το ματς, με την Δράμα να φτάνει στους 8 βαθμούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χαϊτίδης με 8 γκολ, ενώ για τους Κύκλωπες 6 είχαν οι Χαραλαμπίδης και Τζίνεβης.

Πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 6-4, 10-6, 13-8, 17-8, 20-9, 21-12, 23-16, 26-18, 30-21, 31-22

ΓΣ Δράμα 86 (Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Γκαμώτσος, Κοτζαμαρίκογλου (3), Χαϊτίδης (8), Ιακωβίδης (2), Κουρουτζίδης (1), Κοβογλανίδης (1), Νέλκος, Τσιτσίγκος (5), Θυμίδης (3), Σπέντζος 2, Φραγκούλης (3), Γιαννακόπουλος (2), Κρανάς, Τρομπούκης.

ΑΣ Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Ξηρόπουλος, Ξενοπανάγος, Χαραλαμπίδης (6), Σέλκος, Κωστόπουλος Β., Επιτρόπου (1), Κωστόπουλος Ι., Τζίνεβης (6), Θεοδώρου (2), Λιόντος, Ιβόσεβιτς, Μπασδάνης, Πιστόλας (7), Γλήνιας